بازتاب نیوز

چین به ایتالیا در مبارزه علیه ویروس کرونا کمک می کند

٧ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

تیمی از متخصصان طبی چین و ایتالیا در حال حاضر در شمال این کشور که شدیدا از شیوع ویروس کرونا متاثر شده است، حضور پیدا کرده است. این تیم می خواهد نخست وضعیت منطقه را بررسی کرده و با هم مشورت کنند. مارسیلو دی آنجلیس، سخنگوی صلیب سرخ ایتالیا در مصاحبه با دویچه وله گفته است که  "متخصصان چینی تجربه زیادی به دست آورده اند و اکنون ایتالیا به این تجارب شدیدا نیاز دارد. " او در ادامه می گوید که چین تاکنون به موفقیت های قابل توجهی در مبارزه با بیماری کرونا دست یافته است. بنابراین ایتالیا می خواهد با کارشناسان چینی در سطح بین المللی همکاری کند.

آنجلیس افزود که مدت هاست كه همکاری نزدیكی بین کمیته های صلیب سرخ ایتالیا و چین وجود داشته است. ناگفته پیداست که در چنین یک بحران بزرگ، از شریک مشاوره و کمک خواسته می شود.

کمک چین به سایر کشورهای اتحادیه اروپا

اولین تیم ۹ نفره چینی هفته گذشته به روز پنجشنبه وارد روم گردید. همچنین ۳۱ تن تجهیزات مورد نیاز فوری از جمله دستگاه تنفسی، لباس های محافظتی و ماسک و ادویه نیز در یک هواپیما از چین به ایتالیا انتقال داده شد. این کالاها تا حدودی توسط حکومت چین و بخشی از آن توسط شرکت ها کمک شده است. هواپیمای دومی با کارمندان و تجهیزات اضافی دیگر روز چهارشنبه ۱۸ ماه مارچ در شهر میلان نشست کرد. لوئیزی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا گفته است که ایتالیا تنها نیست، "هنوز هم کسانی هستند که دوست دارند به ایتالیا کمک کنند. "

Coronavirus | Internationale Hilfe für Italien

کارمندان صحی چین هنگام رسیدن به ایتالیا

همچنین کمک های چین به شمول تجهیزات طبی در حال حاضر وارد اسپانیا شده است. انتظار می رود که کمک های این کشور به زودی وارد فرانسه نیز شود. در اوج بحران بیماری کرونا در چین، چندین کشور اتحادیه اروپا ۵۶ تن تجهیزات مورد نیاز فوری را به چین کمک کرده بودند.

تورستن بنر، رئیس "انستیتوت سیاست جهانی" در برلین تأکید می کند که چین در مواقع اضطراری کمک های بشردوستانه به ایتالیا ارائه می دهد و این امر قابل ستایش است. او در ادامه می گوید که "چین بر بدترین وضعیت در کشورش غلبه کرده است. اکنون ظرفیت اضافی برای سایر نقاط جهان در دسترس دارد." بنر می گوید که در عین حال، چین در این زمینه مسئولیت نیز دارد: "زیرا به طور عمده تقصیر حکومت چین است که این ویروس به طور گسترده شیوع یافته است." مقامات چین چند هفته بعد از شیوع ویروس کرونا که در آن زمان هنوز ناشناخته بود، به مردم اطلاع دادند.

جاده جدید ابریشم صحی؟

برخی ناظران می ترسند که چین اکنون از این فرصت استفاده کرده و در اتحادیه اروپا جدایی ایجاد کند. از این گذشته، ایتالیا اولین کشور اروپای غربی است که رسماً به ابتکار عمل "جاده ابریشم جدید" چین پیوسته است. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، براساس گزارش رسانه آلمانی " زود دویچه سایتونگ"، در یک مکالمه تیلفونی با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا گفته است که هر دو کشور "سنگ بنای یک جاده ابریشم جدید صحی" هستند.

بنر این را یک امرعادی می داند که چین در هنگام ارائه کمک نیز اهداف ژئوپلیتیکی خود را دنبال کند. او می گوید که "کشورهای دیگر نیز همین کار را می کنند." در عوض، وی نگران است كه اروپایی ها در بحران فعلی همبستگی را از دست بدهند.

دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا نیز هفته گذشته از این موضوع شکایت کرده بود. او گفته بود که کشورهای همسایه اروپایی کمک های قابل مقایسه با چین، ارائه نکرده اند. او در ادامه بیان داشته است که روم "برای دریافت کمک ها از جمله دستگاه تنفسی و ماسک با کشورهای اروپایی تماس گرفته بود"، اما این تماس ها بی نتیجه ماند.

ایتالیا از ممنوعیت واردات کالاهای طبی عصبانی است

حتی در روزنامه های ایتالیایی نیز گزارش هایی مبنی بر جلوگیری از ترانسپورت تجهیزات طبی از آلمان به ایتالیا نشر می شود. گفته می شود که در ترانسپورت و انتقال ۸۳۰ هزار ماسک جراحی، که یک شرکت ایتالیایی از چین سفارش داده بود، هفته گذشته در آلمان مانع ایجاد است. این در حالی است که ممنوعیت صادرات وسایل طبی که توسط آلمان به تاریخ ۴ ماه مارچ برای مقابله با بیماری کرونا اعمال شده است، برای کالاهای ترانزیتی صدق نمی کند.

روزنامه منطقه ای لومباردو "ایل جورنو" گزارش داده است که پس از مذاکرات در سطح دیپلوماتیک، ترانسپورت این اموال به ایتالیا آزاد شد اما به گفته این شرکت ایتالیایی، اموال دیگر در آلمان یافت نشدند. همچنین براساس روزنامه ایتالیایی "کوریری دیله سیرا"، در هفته های گذشته ترانسپورت و انتقال بیش از ۱۹ میلیون ماسک محافظتی به ایتالیا توسط کشورهای همسایه ایتالیا توقف داده شده است.

تورستن بنر،‌دانشمند علوم سیاسی در برلین، به این باور است که این امر اعتبار اتحادیه اروپا و آلمان را آسیب رسانده است. او در ادامه می گوید: "اتحادیه اروپا نتوانسته است به طور مؤثر به ایتالیا که در حال حاضر بدترین آسیب را دیده است، کمک کند. تا حدی به این دلیل که خود ما (آلمانی ها) نیز از شیوع ویروس کرونا متاثر هستیم و خوب آمادگی نداریم اما تصوری که ایتالیایی ها از این امر دارند بسیار ناراحت کننده و شرم آور است. بسیاری از افراد در آلمان از یک سرنوشت مشترک اروپایی صحبت می کنند. اما اگر شرایط سخت حاکم شود، به نظر می رسد که ما به شرکای خود در اتحادیه اروپا کمک نمی کنیم. "

بنر می گوید که اگر چه در حال حاضر ممنوعیت صادرات از آلمان برای همسایگان اش در اتحادیه اروپا مانند ایتالیا کمتر شده است و وسایل امدادی از برلین به روم در راه است، اما "این تصمیم خیلی دیر گرفته شد و تصوری که در ایتالیا اکنون وجود دارد، شدیداً منفی است."

Coronavirus | Internationale Hilfe für Italien

چین مقادیر بزرگ تجهیزات طبی نیز به ایتالیا کمک کرده است

"اروپایی ها باید از بحران درس بگیرند"

بنر در مصاحبه اش با دویچه وله همچنین از سخنان الکساندر ووشیچ، رئیس جمهور صربستان که هفته گذشته همبستگی اروپا را به عنوان "افسانه روی كاغذ" محكوم كرد، یاد نمود. بنر در ادامه می گوید که صربستان برای مبارزه با بیماری کرونا از اتحادیه اروپا هیچ گونه تجهیزات طبی دریافت نکرده است و به همین دلیل از چین درخواست کمک کرده است. چین نیز تبلیغات اش را انجام می دهد. مثلا خبرگزاری دولتی شینهوا نوشته است: "وقتی دست دراز کردن در اروپا کاری را به جای نمی رساند، دست کمک چین کارساز می گردد".

بنر درخواستی را که زیگمار گابریل، وزیر خارجه سابق آلمان در سال ۲۰۱۷ ارائه داد، یادآور شد. گابریل گفته بود که چین باید به "سیاست اروپا واحد" احترام بگذارد. گابریل در آن زمان به چین هشدار داد كه همبستگی اروپا را تضعیف نكند.

بنر بر این عقیده است كه مشكل تلاش تجزیه اروپا از جانب كشور چین نیست بلکه "كشورهایی مانند آلمان سرانجام باید سرمایه بیشتری را برای "اروپای واحد" سرمایه گذاری كنند." با این حال، بنرهمچنین نسبت به آینده خوش بین است: "ما هنوز هم فرصتی برای نشان دادن همبستگی، به ویژه در زمینه بازسازی اقتصادی داریم. یادگرفتن از این بحران بر عهده ماست."

مو کوی/ ن. ک. ا.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/چین-به-ایتالیا-در-مبارزه-علیه-ویروس-کرونا-کمک-میکند/a-52919708?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading