بازتاب نیوز

مجلس نماينده گان براي حل تنش ميان عبدالله وغني روي يک طرح کار مي کند

٧ حمل ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

اعضای مجلس نماینده‌گان با انتقاد تند از تنش سیاسی میان رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله می‌گوید که طرحی را به منظور حل این تنش‌ها با حکومت شریک می‌سازد.

مجلس نماینده‌گان در نشست روز چهارشنبه (6 حمل) خود شش نماینده مرد و دو نماینده زن را مؤظف ساخت تا طرحی را برای حل اختلافات محمداشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجرایی آماده کنند تا این طرح از سوی هیأت اداری مجلس با حکومت شریک ساخته شود.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس در پایان این نشست گفت که “ما هیأت اداری این طرح پیشنهادی را با حکومت شریک می‌سازیم.”

با این وجود، نماینده‌گان تاکید کردند که مجلس به عنوان مظهر اراده مردم باید به دو مدعی ریاست جمهوری اولتیماتوم دهد که اگر جور نمی‌آیند، اداره دولت را در دست می‌گیرد.

غلام حسین ناصری گفت: “رییس مجلس دارای صلاحیت عام و تام است تا با سایر اعضای هیأت اداری مجلس بروند و دو طرف مدعی حکومت را برای یک هفته وقت دهد که مشکل خود را حل کنند. اگر آنان در یک هفته سازش نکردند، خلای قدرت به وجود می‌آیند و در آن زمان بر بنیاد ماده 79 قانون اساسی عمل کند.”

آقای ناصری افزود، اگر مجلس این کار را بکند، مردم که عاشق چشم و ابروی دو مدعی رییس جمهور نیستند  از مجلس حمایت می‌کنند.

مهدی راسخ عضو دیگر مجلس نیز در این خصوص گفت که مجلس باید برای دو رییس جمهور تعیین تکلیف کند و آنان را مجبور سازند تا از آن طرح، پیروی کنند.

خالد اسد عضو دیگر مجلس در این نشست گفت: “افغانستان تنها از دو داکتر (غنی و عبدالله) نیست. نباید مردم را قربانی اهداف سیاسی خود کنند، اجاره افغانستان به دست شما نیست. این مردم شما را به همین جا رسانده و باید احترام بگذارید.”

آقای اسد با اشاره به این که وضعیت سیاسی بدتر از تهدید کرونا در افغانستان است، افزود که مجلس باید برای این دو رهبر سیاسی خط و نشان ترسیم کند.

این در حالی است که محمد اشرف غنی وعبدالله عبدالله که هردو مراسم تحلیف ریاست جمهوی انجام داده اند تا هنوز مشکل خود را حل نکرده و تلاش‌های پمپیو نیز کاری از پیش نبرد. دیده شود که تلاش مجلس تا چه اندازه می‌تواند مؤثر تمام شود.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/25319

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading