بازتاب نیوز

حکومت افغانستان: ۱۰۰ تن از زندانیان طالبان تا ۳۱ مارچ آزاد می شوند

٧ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

شورای امنیت ملی افغانستان با نشر اعلامیه ای گفته است که گروه نخست تماس صلح دولت، از طریق ویدیو کنفرانس با نمایندگان طالبان در مورد اقدامات تخنیکی آزادی زندانیان گفتگو کردند.

در این اعلامیه گفته شده که قرار است براساس فرمان اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، ۱۰۰ تن از زندانیان طالبان تا ۳۱ ماه مارچ رها شوند: «بعد از سایر بحث‌ها، در مطابق با فرمان رئیس جمهور محمد اشرف غنی و با در نظرداشت سن زندانیان، وضعیت صحی و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر ویروس کرونا، الی تاریخ ۳۱ مارچ به تعداد صد تن از زندانیان بخاطر همدردی بشری و بعد از گرفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان از برگشت نکردن دوباره‌ شان به میدان‌های جنگ رها خواهند شد.»

شورای امنیت افغانستان گفته است که قرار است در روزهای آینده نمایندگان گروه طالبان با حکومت افغانستان گفتگوهای رو در رو داشته باشند.

این شورا علاوه کرده است: «در این مورد برای بحث‌های بیشتر قرار است در روز های آینده یک تیم طالبان با حکومت جمهوری اسلامی افغانستان دیدار روبرو داشته باشد.»

در این دیدار زلمی خلیلزاد نماینده‌ امریکا در امور صلح افغانستان، مطلق القطانی نماینده قطر در امور حل منازعات و مبارزه با تروریسم و خوان پیدرو رئیس هیئت صلیب سرخ نیز حضور خواهند داشت.

در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی هیات مذاکره کننده طالبان در قطر در یک پیام تویتری اظهار داشته که تیم تخنیکی آنان در نشستی پنج جانبه با حضور صلیب سرخ، امریکا، قطر و نمایندگان دولت افغانستان طی کنفرانس ویدیویی، در مورد رهایی زندانیان گفتگو کردند.

در این تویت آمده است: «در این نشست فیصله شد که پروسه رهایی زندانیان به تاریخ ۳۱ مارچ عملا آغاز و "امارت اسلامی" برای تصدیق زندانیان خود یک هیئت تخنیکی را به زندان بگرام اعزام می نماید تا مطابق لیست داده شده در شناخت، تائید و رهایی زندانیان کمک نماید.»

در تویت شاهین اشاره ای به گفتگوی مستقیم با نمایندگان دولت افغانستان نشده است. پیش از این هیئت مذاکره کننده طالبان در قطر حاضر به گفتگو با نمایندگان دولت نشده بودند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/حکومت-افغانستان-۱۰۰-تن-از-زندانیان-طالبان-تا-۳۱-مارچ-آزاد-می-شوند/a-52920091?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading