بازتاب نیوز

یوناما به طرف‌های درگیر: خشونت را کاهش دهید و برای آتش‌بس کار کنید

٧ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از طرف‌های درگیر خواسته تا خشونت را بیشتر کاهش دهند و برای آتش‌بس کار کنند.

این نهاد در اعلامیه‌یی که امروز (پنج‌شنبه،7 حمل) به رسانه‌ها فرستاده نوشته است که با توجه به شمار زیاد رویدادهای در گیری در ماه جاری میلادی که در آن غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند، هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان از همه طرف‌ها می‌خواهد تا سطح خشونت‌ها را بیشتر کاهش دهند، اقدامات عملی را برای محافظت از غیرنظامیان روی دست گیرند و برای آتش‌بس و راه‌حل سیاسی پایدار کار کنند.

در این اعلامیه آمده است که با وجود برخی کاهش خشونت‌ها در اواخر ماه فبروری سال 2020 میلادی، این نهاد از اول تا بیست‌وپنجم ماه مارچ این سال بیش از 100 کشته و شماری زخمی غیرنظامیان را در نتیجۀ درگیری‌ها ثبت کرده است.

در اعلامیۀ یوناما آمده که خش قابل توجهی تلفات غیرنظامیان توسط عناصر ضد دولت صورت گرفته است: «مانند به عهده گرفتن مسئولیت حمله روز چهارشنبه توسط دولت اسلامی  )شاخه خراسان) به یک معبد سیک - هندو در کابل که منجر به کشته و زخمی‌شدن ده‌ها تن از افراد ملکی شد و همچنین به عهده گرفتن مسئولیت حمله ۶ ماه مارچ توسط این گروه به یک محفل بزرگداشت که در پایتخت برگزار گردیده بود و منجر به کشته شدن ۳۴ تن و همچنان سبب زخمی شدن تعداد زیادی افراد ملکی گردید.»

این نهاد افزوده که طالبان مسئولیت شمار زیادی از تلفات غیرنظامیان «عمدتاً» از طریق مواد منفجره جازسازی‌شدۀ غیر انتحاری و قتل‌های هدف‌مند را به عهده داشته است.

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل با اشاره به حملۀ 21 ماه مارچ نیروهای هوایی افغانستان در کندز که در آن ۱۱ تن، از جمله زنان و کودکان کشته شدند، شمار تلفات کمتری را به نیروهای امنیت ملی افغانستان نسبت داده است.

یوناما با تکرار درخواست روز دوشنبه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس جهانی گفته است که باید تمرکز و منابع لازم برای مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید – 19 که تهدید جدی برای همه افغانان است فراهم شود.

اعلامیه افزوده، کاهش خشونت که منجر به آتش‌بس شود سبب نجات زنده‌گی انسان‌ها خواهد شد، زمینه مساعدتری را به طرف‌های درگیر برای آغاز گفت‌وگوهای صلح میان افغانان فراهم می‌کند و مقدمات بهتری برای رویارویی با بحران رو به رشد صحی برخاسته از کووید - 19 را امکان پذیر می‌سازد.

این نهاد تأکید  کرده که بهترین راه برای محافظت غیرنظامیان از درگیری و بحران در حال رشد صحی، توقف جنگ به گونۀ کامل است.

در بخشی از اعلامیۀ یوناما به نقل از بیانیۀ روز دوشنبۀ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل آمده است که گفت: «خشم ویروس نشان دهنده حماقت جنگ است.» «به همین دلیل امروز من خواهان آتش‌بس فوری جهانی در تمامی گوشه و کنار جهان هستم ... به بیماری جنگ پایان داده و با بیماری که دنیای ما را ویران می کند، مبارزه کنید. این کار با متوقف‌کردن جنگ‌ها در همه‌جا آغاز می‌شود. همین اکنون.»

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در پایان این اعلامیه گفته است که «سازمان ملل متحد آماده پشتیبانی از یک پروسه فراگیر تحت رهبری افغانها است که در برگیرنده زنان، اقلیت ها و جوانان باشد، از حقوق بشر همه شهروندان حمایت کند و به صلح پایدار در افغانستان منجر گردد.»

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54026

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading