بازتاب نیوز

پارلمان افغانستان: تنش‌ها میان غنی و عبدالله فاجعه‌ است

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

در پی عدم توافق محمد اشرف غنی، رئيس جمهور افغانستان و‌ عبدالله عبدالله که خود را «رئيس جمهور همه شمول» ‌خوانده است، برخی اعضای مجلس نمایندگان افغانستان این روند را "شرم‌آور و فاجعه‌برانگیز" دانسته و اعلام کردند که ‍"خودخواهی این رهبران مردم را به وحشت انداخته و قطع کمک یک ملیارد دلاری آمریکا تهدید جدی در برابر امنیت ملی این کشور است".

به گزارش رسانه‌های افغانستان، همایون شهیدزاده، نماینده ولایت فراه در پارلمان افغانستان گفت: "کشور به بحران رفته‌ است. سیاسون ما در چه وضعیتی قرار دارند، ما نه عبدالله را قبول داریم نه غنی را؛ این دو کشور را آشفته کرده‌اند. این روند فاجعه‌برانگیز است".

محمد نسیم مدبر، نماینده ولایت بغلان در این پارلمان نیز اظهار داشت: "متاسفانه لجاجت‌های سیاسون ما کشورمان را در یک انزوای منطقه‌‌ای و جهانی قرار داده است". همچنین خالد اسد، نماینده ولایت پکتیکا نیز گفته است: "این نظام و مردم را نباید قربانی دو دکتر کنیم. شرم‌آور است".

کمال ناصر اصولی، نماینده ولایت خوست در پارلمان این کشور نیز گفت: "به علت خودخواهی‌های این رهبران، یک ملیارد دلار کمک‌های اقتصادی از طرف ایالات متحده آمریکا لغو شده‌ است".

سیمین بارکزی، نماینده ولایت هرات در مجلس نمایندگان هم تاکید کرد: "آمریکایی‌ها کمک‌ها خود را قطع کردند و رئیس‌جمهور و رئیس سابق ریاست اجرایی باز هم به فکر قدرت طلبی خود هستند".

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در سفر غیرمنتظره خود به کابل اعلام کرد: "آماده قطع کمک یک میلیارد دلاری خود به افغانستان در سال 2021 هستیم. عدم توافق طرفین برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان باعث ناامیدی آمریکا شده است. این امر تهدید مستقیم ارزش‌های ملی ما است. همکاری خود با کابل را به مرور متوقف خواهیم کرد".

گفتنی است غنی و عبدالله در 9 مارس با برگزاری دو مراسم تحلیف جداگانه خود را رئیس جمهور منتخب مردم افغانستان اعلام کردند. وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در 10 ماه مارس در واکنش به دو مراسم مذکور اعلام کرد: «واشنگتن شدیدا با تشکیل یک دولت موازی در افغانستان مخالف است. برای ثبات و استقلال این کشور تلاش می‌کنیم».

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/پارلمان-افغانستان-تنش-ها-میان-غنی-و-عبدالله-فاجعه-است/1780343

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading