بازتاب نیوز

عبدالله عبدالله نسبت به پیامدهای قطع کمک‌های آمریکا به افغانستان هشدار داد

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

عبدالله عبدالله، رئيس سابق ریاست اجرایی افغانستان که به عنوان «رئيس جمهور همه شمول» ‌سوگند یاد کرده است، امروز پنجشنبه در یک نشست خبری در «کاخ سپیدار» در کابل اظهار داشت: "درحالی که ما شاهد چندین بار نقض قانون اساسی در همین دوره بودیم. فرمان‌های تقنینی خلاف قانون اساسی برای ایجاد ادارات موازی صادر شد. آنچه در مطابقت با روحیه قانون اساسی بوده مطرح کرده‌ایم و به‌حیث یک راه حل انعطاف لازم را از خود نشان داده‌ایم، ولی متأسفانه با جواب رد مواجه شدیم. نتیجه‌ ادامه‌ بحران، قطع کمک‌های یک میلیارد دلاری ایالات متحده آمریکا بود".

وی افزود: "مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در سفرش به کابل گفت در صورتی که به مشکل موجود راه حل پیدا شود، آمریکا به کمک خود ادامه می‌دهد. بسیار واضح است که اگر به مشکل سیاسی راه حل پیدا نشود، کمک‌های آن کشور به افغانستان قطع می‌شود و این اولین اقدام است".

عبدالله در واکنش به اظهارات محمد اشرف غنی که گفته در جستجوی منابع دیگر خواهد بود، تاکید کرد: "این نوع برخورد مسئولانه نیست. کمک‌ها بنام مردم است نه یک فرد. کمک‌ها می‌تواند بخش بهداشت، انرژی و سایر بخش‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. به هیچ صورت قطع کمک‌ها قابل جبران نیست و دوام این وضعیت به نفع مردم افغانستان نیست".

عبدالله همچنین در باره اعلام فهرست هیئت مذاکراه کننده دولت افغانستان با طالبان گفت: مذاکره با طالبان باید فراگیر باشد و از همه مردم افغانستان نمایندهگی کند.

وی درباره مبارزه با ویروس‌ کرونا نیز خواستار اقدام‌های جدی شد و گفت: نباید اختلاف‌های سیاسی مانع مبارزه با این ویروس شود. هر کشوری که درباره کرونا دیر اقدام کرده‌ و آن را دست کم گرفته، بهای سنگین پرداخته‌ است.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/عبدالله-عبدالله-نسبت-به-پیامدهای-قطع-کمک-های-آمریکا-به-افغانستان-هشدار-داد/1780392

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading