بازتاب نیوز

سرور دانش: برای مبارزه با کرونا در کابل اگر زود اقدام نشود، دیر خواهد شد

٧ حمل ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: سرور دانش، معاون دوم محمداشرف غنی و رییس کمیته اضطرار جلوگیری از ویروس کرونا گفته است که برای مبارزه با این ویروس در شهر کابل باید هرچه زودتر تدابیر لازم در نظر گرفته شود، در غیر آن دیر خواهد شد.

آقای دانش در چهارمین جلسه‌ی این کمیته که امروز (پنج‌شنبه، 7 حمل) برگزار شد، گفته است: «هرچه زودتر باید تدابیر لازم در زمینه‌های مختلف برای شهر کابل اتخاذ گردد. اگر برای شهر کابل از هم‌اکنون اقدام نشود، فردا دیر خواهد بود.»

در این جلسه محمدیعقوب حیدری، والی کابل پیشنهاد کرده است که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، ازدحام کاهش و از تجمعات جلوگیری شود.

اعلام رخصتی عمومی، تعطیل شدن بازارها و بازارچه‌ها، وضع محدودیت تدریجی بر فعالیت اصناف، بسته شدن اماکن عمومی، کاهش ترانسپورت شهری، متوقف شدن فعالیت بس‌های شهری، وضع محدودیت بر ورود وسایط نقلیه که روزانه وارد کابل می‌شوند و جمع‌آوری معتادین از دیگر پیشنهاداتی اند که از سوی والی کابل در این جلسه مطرح شده است.

کمیته‌ی کابل به ریاست والی این ولایت همچنان پیشنهاد کرده است برای مریضانی که در شهر کابل قرنطین شوند، مراکز خاصی با استفاده از اماکن دولتی از جمله تالار لویه‌جرگه، دانشگاه پل‌تخنیک، دانشگاه کابل، لیسه‌های دولتی و دیگر مکان‌های دولتی فراهم شود.

شهردار کابل نیز در جلسه‌ی کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع کرونا گفته است که ضدعفونی کردن بخش‌هایی از شهر کابل آغاز شده و قبرستان در زون شمال و شمال‌شرق کابل نیز در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که تا کنون 800 مورد مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای وزارت صحت بررسی شده است که نتایج 80 مورد آن مثبت تشخیص شده است. چهار نظامی ناتو در افغانستان نیز به کرونا مبتلا شده‌اند که شمار افراد مبتلا به این کشور به 84 نفر می‌رسد.

از این میان، دو نفر در ولایت‌های هرات و بلخ در اثر این ویروس جان باخته‌اند و دو نفر دیگر در ولایت‌های هرات و دایکندی بهبود یافته‌اند. وزارت صحت عامه گفته است که ویروس کرونا وارد گردش اجتماعی شده و احتمال ابتلای افراد بیشتر به این ویروس در ولایت‌های مختلف وجود دارد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در جلسه کمیته اضطرار جلوگیری از کرونا گفته است که براساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی صحت ممکن است 80 درصد مردم افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند.

به گفته‌ی او، در مجموع حدود 730 هزار نفر نیاز مراجعه به مراکز صحی را خواهند داشت و از این میان حدود 210 هزار نفر نیاز به مراقبت جدی خواهند داشت.

وزیر صحت افزوده است که در صورت تحقق پیش‌بینی سازمان جهانی صحت، حدود 50 هزار بستر برای مریضان احتمالی نیاز است، اما وزارت صحت در حال حاضر تلاش دارد تا در هماهنگی با دیگر نهادهای مربوطه برای تنها شش هزار مریض احتمالی بستر فراهم کند.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/95394/it-will-be-too-late-to-fight-corona-in-kabul-if-not-done-soon-danish-says/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading