بازتاب نیوز

ویروس کرونا؛ به زودی هزاران زندانی آزاد می شوند

٧ حمل ١٣٩٩ خبرنامه

معاون دوم محمد اشرف غنی می گوید که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش ازدحام، به زودی هزاران زندانی به‌هدف کاهش تراکم جمعیت در زندان‌ها آزاد خواهند شد.

 سرور دانش این اظهارات را امروز پنج‌شنبه(۷حمل) در چهارمین جلسه کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مطرح کرده است.

دانش در این جلسه افزوده است که در رابطه به بخش اول طرح کمیته متخصصان مبنی بر کاهش ازدحام در برخی از ولایات از جمله هرات، فراه و نیمروز، تدابیر لازم اتخاذ گردیده و در شهر کابل نیز به زودی تصمیم گرفته خواهد شد.

او افزوده: “تدابیر وقایوی لازم نیز در داخل زندان‌ها اتخاذ گردیده است”.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت نیز در این جلسه گفته است که نتایج آزمایش ۸۰۰ نمونه نشان می‌دهد که تاکنون ۸۰ واقعه مثبت کرونا در کشور ثبت شده و احتمال می‌رود که وقایع مثبت در حال افزایش باشد.

فیروز افزوده که براساس پیشبینی‌های سازمان جهانی بهداشت، ممکن است ۸۰ درصد مردم افغانستان به کرونا مبتلا شوند که در مجموع حدود ۷۳۰ هزار تن نیاز خواهند داشت به مراکز صحی مراجعه کنند و از این میان، حدود ۲۱۰ هزار نفر به مراقبت های جدی نیاز خواهند داشت.

وزیر صحت تاکیده کرده که در صورت تحقق پیشبینی سازمان جهانی بهداشت، حدود ۵۰ هزار بستر برای بیماران احتمالی نیاز است که امکانات و ظرفیت فراهم کردن چنین سهولتی در زمان کم ممکن نیست، اما وزارت صحت تلاش دارد در هماهنگی با دیگر نهادهای مربوط، برای شش هزار بیمار احتمالی زمینه بستر فراهم کند.

در این جلسه همچنان پیشنهاد شده، برای مریضانی که در شهر کابل قرنطین شوند، مراکز خاصی با استفاده از اماکن دولتی چون تالار لویه جرگه، دانشگاه پلی تخنیک، دانشگاه کابل، لیسه های دولتی و دیگر اماکن دولتی فراهم شود.

این در حالی است که به گفته مسوولان صحی، ویروس کرونا در افغانستان به جامعه نفوذ کرده و تاکنون ۸۴ تن به شمول ۴ نیروی نظامی امریکایی در افغانستان به این ویروس مبتلا شده و دو تن نیز فوت کرده‌اند.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2020/03/26/ویروس-کرونا؛-به-زودی-هزاران-زندانی-آزا/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading