بازتاب نیوز

ثبت ۹ رویداد مشکوک ویروس کرونا در بلخ

٧ حمل ١٣٩٩ طلوع نیوز

در دو روز گذشته، ۹ رویداد مشکوک ویروس کرونا در بلخ ثبت شده‌اند که برای بررسی به وزارت صحت‌عامه فرستاده شده‌است. 

شش رویداد مشکوک به روز چهارشنبه (۶ حمل ۱۳۹۹ خورشیدی) و سه رویداد مشکوک به روز سه شنبه (۵ حمل ۱۳۹۹ خورشیدی) ثبت شده‌اند. 

غوث‌الدین انوری، مسئوول شفاخانه حوزوه‌یی بوعلی‌سینای بلخی در مزارشریف می‌گوید که این ۹ نفر از اعضای خانواده‌ مردی استند که چند روز پیش به اثر ابتلا به بیماری کووید نزده در بلخ درگذشت.

وی، می‌افزاید که هر روز ده‌ها نفر برای آزمایش به دو مرکز بهداشتی ویژه‌ی ویروس کرونا در مزارشریف مراجعه می‌کنند تا از وضع بهداشتی‌شان مطمئین شوند: «کسانی که گویا مشکل تنفسی دارند، یا یک تعداد که هراس دارند گویا تکلیف کرونا نداشته باشند آنها در شفاخانه نظامی (جایی که برای بیماران کووید نزده در نظر گرفته شده) معاینه می‌شوند.»

از سویی‌هم، عبدالحق خرمی، شهرداری مزارشریف می‌گوید که علاوه بر بسته کردن حمام‌ها و رستورانت‌ها، مکان‌های عمومی را نیز ضد عفونی می‌کند: «دست‌شویی‌ها را در اکثر نقاط مزدحم شهر گذاشته‌ایم که آرزو می‌کنیم دیگر همشهری‌های ما نیز در برابر مارکیت و رستورانت‌های شان یک مایع بگذارند تا بتوانند کمکی کرده باشند.»

در این میان، اما شماری گویا از انتشار ویروس کرونا هیچ هراسی ندارند. آنان به گونه گروهی به سمت یکی از مکان‌های گردشی در حومه‌ شهر مزارشریف می‌روند. کاری که وزارت صحت‌عامه آنرا در انتشار ویروس کرونا موثر شناخته است. 

محمد، باشنده مزارشریف گفت: «از تلویزیون‌ها شنیده‌ایم جایی که ازدحام باشد آنجا خطر ابتلا به ویروس کرونا بیشتر است اما ما با خود ضد عفونی آورده‌ایم.»

عزیزالله یکی دیگر از باشنده‌گان مزارشریف نیز بیان داشت: «نگرانی زیاد است و از مردم می‌خواهیم که همین را جدی بگیرند و خود را حفظ کنند.»

در بلخ دو رویداد مثبت ویروس کرونا ثبت شده‌است.  یک مرد نیز چند روز پیش به اثر ابتلا به بیماری کووید نزده در بلخ جان باخت. 

خلیل‌الله حکمتی، رئیس صحت‌عامه از باشنده‌گان بلخ می‌خواهد که به سفارش‌های پزشکان در این باره اهمیت بگذارند: «در صورتی که شهروندان ما توصیه‌های طبی را برایش توجه نکنند، از قول دادن اجتناب نکنند، از تشکیل اجتماعات اجتناب نکنند، باور ما اینست که خدای نخواسته با یک چالش بسیار بزرگ انسانی مواجه خواهیم شد.» 

باشنده‌گان بلخ می‌گویند که گسترش ویروس کرونا اثرهای ناگواری بر کاروبار آنان گذاشته‌است و بهای مواد خوراکی از جمله آرد نیز افزایش یافته‌است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/health/ثبت-۹-رویداد-مشکوک-ویروس-کرونا-در-بلخ

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading