بازتاب نیوز

حدود نه تا ۱۰ هزار زندانی آزاد می‌شوند

٧ حمل ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

حدود نه تا ۱۰ هزار زندانی آزاد می‌شوند
رئیس عمومی زندان‌های کشور می‌گوید که بر اساس فرمان اشرف غنی، حدود نه الی 10 هزار زندانی از محابس کشور آزاد خواهند شد.
 
خبرگزاری صدای افغان (آوا)-کابل: احمدراشد طوطاخیل رئیس عمومی زندان‌ها امروز (پنجشنبه، 7 حمل) در یک نشست مشترک با وزیر صحت و دادستان کل گفت که محمداشرف غنی فرمان رهایی شماری از زندانیان را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صادر کرده است.
 
آقای طوطاخیل اعلام کرد که با اجرایی شدن این فرمان، احتمالا حدود 9 تا ۱۰ هزار نفر از زندان‌های کشور رها شوند. او در عین حال افزود: زندانیانی که به جرایم ضدامنیت ملی در بند هستند، شامل این فرمان نمی‌شوند.
 
او گفت که رهایی برخی از زندانیان از صلاحیت رییس‌جمهور است اما در مورد تعدادی دیگر از آنها که جرایم سنگین دارند، باید نهادهای عدلی و قضایی تصمیم‌گیری کنند.
 
طوطاخیل افزود که براساس فرمان، رهایی زندانیان واجد شرایط تا ۱۰ روز دیگر صورت خواهد گرفت.
 
در این نشست خبری فرید حمیدی دادستان کل کشور نیز گفت کسانی که از این فرمان مستفید می‌شوند، باید به پنج یا کمتر از پنج سال حبس محکوم شده باشند و یا هم براساس محاسبه‌ی مدت زمانی را که در زندان سپری کردند، پنج سال از مدت حبس شان باقی مانده باشد.
 
او گفت که در این فرمان تدابیر خاصی برای تطبیق آن در کشور به ویژه تطبیق سریع و دقیق آن در هرات، جایی که بیشتر در تهدید ویروس کرونا قرار دارد، در نظر گرفته شده است.
 
پیش از این ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای گفته بود که تصمیم در مورد صدور فرمان عفو و تخفیف تعدادی از زندانیان و توقیف‌شدگان در نشستی با اشتراک اشرف غنی، حمدالله محب، سیدیوسف حلیم رییس دادگاه عالی و فرید حمیدی دادستان کل گرفته شده است.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/206229/حدود-نه-۱۰-هزار-زندانی-آزاد-می-شوند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading