بازتاب نیوز

نُه تا ده هزار زندانی در ده روز آینده از زندان‌های کشور آزاد می‌شوند

٧ حمل ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: احمدراشد طوطاخیل، رییس عمومی تنظیم امور زندان‌های کشور می‌گوید که در جریان ده روز آینده قرار است نُه تا ده هزار زندانی از زندان‌های سراسر افغانستان آزاد شوند.

آقای طوطاخیل که امروز (پنج‌شنبه، 7 حمل) در یک نشست خبری مشترک با فرید حمیدی، دادستان کل و فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه صحبت می‌کرد، همچنان گفت که این زندانیان براساس فرمان محمداشرف غنی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محلات سلب آزادی، رها می‌شوند.

او در عین حال گفت زندانیانی که به جرایم ضدامنیت ملی در بند هستند، شامل این فرمان نمی‌شوند.

در همین حال، دادستان کل کشور نیز گفت که براساس فرمان اشرف غنی، زنان، اطفال، افراد مسن بالاتر از 55 سال و افرادی که دچار امراض «صعب‌العلاج» باشند، شامل این فرمان می‌شوند.

به گفته‌ی او، افرادی که مرتکب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و جرایم تروریستی شده باشند، از این فرمان مستفید نمی‌شوند.

آقای حمیدی همچنان گفت کسانی که از این فرمان مستفید می‌شوند، باید به پنج یا کمتر از پنج سال حبس محکوم شده باشند و یا هم براساس محاسبه‌ی مدت زمانی را که در زندان سپری کرده‌اند، پنج سال از مدت حبس شان باقی مانده باشد.

او گفت که در این فرمان تدابیر خاصی برای تطبیق آن در کشور به ویژه تطبیق سریع و دقیق آن در هرات، جایی که بیشتر در تهدید ویروس کرونا قرار دارد، در نظر گرفته شده است.

حمیدی تأکید کرد که تصمیم رهایی زندانیان با در نظرداشت شرایط خاص یک تصمیم مسئولانه در برابر صحت مردم بوده و به دلایل رعایت ارزش‌های انسان‌دوستی و مشی بشردوستانه‌ی دولت افغانستان گرفته شده است.

به گفته‌ی او، برای تطبیق فرمان آزادی زندانیان، کمیسیون‌هایی نیز در مرکز و ولایات پیش‌بینی شده است که با همکاری نزدیک و با سرعت، جدیت و دقت آن را عملی خواهند کرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه نیز گفت که محلات سلب آزادی یکی از محلات بسیار آسیب‌پذیر و در عین حال بهترین محل برای انتقال ویروس است.

این در حالی است که در سوم حمل احمدراشد طوطاخیل در یک نشست خبری گفته بود که به‌خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، قرار است شمار زیادی از زندانیان رها شود.

ارگ ریاست‌جمهوری نیز در اعلامیه‌ای گفته بود که تصمیم در مورد صدور فرمان عفو و تخفیف تعدادی از زندانیان و توقیف‌شدگان در نشستی با اشتراک محمداشرف غنی، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، سیدیوسف حلیم، رییس دادگاه عالی و محمدفرید حمیدی، دادستان کل گرفته شده است.

تا کنون 84 نفر به‌شمول چهار نظامی ناتو در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. دو نفر در ولایت‌های هرات و بلخ در اثر این ویروس جان باخته‌اند و دو نفر دیگر در ولایت‌های هرات و دایکندی بهبود یافته‌اند.

وزارت صحت عامه اعلام کرده است که ویروس کرونا وارد گردش اجتماعی شده و امکان ابتلای افراد بیشتر به این ویروس وجود دارد.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/95400/nine-to-ten-thousand-prisoners-are-released-from-the-countrys-prisons-in-the-next-ten-days/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading