بازتاب نیوز

تاکید دولت افغانستان بر لزوم قرنطینه کردن کابل

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

سرور دانش، معاون دوم محمداشرف غنی، رئيس جمهور افغانستان و رئيس کمیته اضطراری جلوگیری از ویروس کرونا در این کشور امروز پنجشنبه طی سخنانی در چهارمین جلسه‌ این کمیته اظهار داشت: "باید هرچه زودتر تدابیر لازم در زمینه‌های مختلف برای شهر کابل اتخاذ شود. اگر برای شهر کابل از هم‌اکنون اقدام نشود، فردا دیر خواهد بود".

وی گفت: اگرچه تاکنون تصمیماتی در برخی از موارد گرفته شده است؛ اما لازم است که یک تدبیر و اقدام مسئولانه اتخاذ شود.

در این جلسه محمدیعقوب حیدری، والی کابل پیشنهاد کرده است که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، از تجمعات جلوگیری شود.

کاهش ازدحام و جلوگیری از تجمعات، اعلام مرخصی عمومی، تعطیل شدن بازارها و بازارچه‌ها، وضع محدودیت تدریجی بر فعالیت اصناف، بسته شدن اماکن عمومی، کاهش تردد وسایط نقلیه در شهر، توقف فعالیت اتوبوس‌های درون‌شهری، وضع محدودیت بر ورود وسایط نقلیه به شهر کابل و جمع آوری معتادان به عنوان بخشی از پیشنهادات کمیته کابل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این جلسه مطرح شده است.

این کمیته همچنین پیشنهاد کرد که برای بیمارانی که در شهر کابل قرنطینه می‌شوند مراکز ویژه با استفاده از اماکن دولتی همچون تالار لویه جرگه، دانشگاه پل‌تکنیک، دانشگاه کابل، مدارس و دیگر اماکن دولتی فراهم شود.

این در حالی است که تاکنون 800 مورد مشکوک به ویروس کرونا در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت عمومی افغانستان تست شده است که نتایج 80 مورد آن مثبت تشخیص شده است. چهار نظامی ناتو در افغانستان نیز به کرونا مبتلا شده‌اند که شمار افراد مبتلا در این کشور در مجموع به 84 نفر می‌رسد.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت این کشور در جلسه روز گذشته کمیته اضطرار جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفته بود که براساس پیش‌بینی‌های سازمان جهانی بهداشت ممکن است 80 درصد مردم افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/تاکید-دولت-افغانستان-بر-لزوم-قرنطینه-کردن-کابل/1780589

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading