بازتاب نیوز

معرفی هیات مذاکره کننده؛ چه‌کسانی در ترکیب این هیات استند؟

٨ حمل ١٣٩٩ طلوع نیوز

سر انجام ریاست‌جمهوری فهرست نام‌های اعضای هیات مذاکره کننده با طالبان را معرفی کرد. 

در ترکیب این هیات ۲۰ نفر استند. معصوم استانکزی، نادر نادری، متین بیک، حبیبه سرابی، عبدالهادی، ارغندیوال، خالد نور ، کلیم‌الله نقیبی و عنایت الله بلیغ ،کسانی اند که ظاهرا نماینده‌گان حکومت در ترکیب این هیآت استند.

شهلا فرید، محمد ناطقی، حفیظ منصور، زینب موحد، باتور دوستم، داکتر امین احمدی از پشتیبانان عبدالله عبدالله شناخته می‌شوند که نام‌های شان در این فهرست استند. 

امین کریم، نماینده حزب اسلامی نیز نامش در فهرست این هیات است.

ضرار احمد مقبل، ذکیه وردک، رسول طالب، شریفه زرمتی و ایوب انصاری اعضای دیگر این هیآت استند.

رهبری این هیآت را معصوم استانکزی به‌دوش خواهد داشت.

سخن‌گوی‌ عبدالله عبدالله اما می‌گوید که این هیات نهایی نیست. 

آقای عبدالله نیز در نشست خبری که امروز داشت گفت که هیات باید همه‌شول باشد: «هیات از همه مردم افغانستان نماینده‌گی می‌کند و باید نماینده‌گی‌ بکند.»

عزیز رفیعی، رییس مجتمع نهادهای جامعه مدنی نیز در این باره گفت: «ملاحظات سیاسی باز هم سبب شد که متاسفانه ما در مرحله اول اعتماد کلان اجتماعی را نتوانیم جلب کنیم.»

شهلا فرید، عضو هیات مذاکره کننده نیز اظهار داشت: «تا هنوز من با آنان [اعضای هیات] نشست نداشته‌ام بسیاری‌های شان را نمی‌شناسم اما حداقل از جانب پنج زنی که در این هیات شامل استند، شما را مطمین می‌سازم که اعضای موثر خواهند بود.»

اما نام‌های کسانی چون رنگین دادفر اسپنتا، حضرت عمر زاخیلوال، مهیی‌الدین مهدی و حاجی دین محمد که به‌گونه‌یی در روند صلح در نزدیک به دوسال گذشته دخیل بوده‌اند در این فهرست دیده نمی‌شوند.

شهروندان کشور اما درباره این هیات دیدگاه‌های متفاوتی دارند. 

شعیب عظیمی، باشنده کابل گفت: «در این فهرست نام‌های تمام پسران احزاب سیاسی است.»

غلام دستیگر ، باشنده دیگر کابل نیز بیان داشت: «کسانی در ترکیب هیات باشند که بی‌طرف استند.»

انتظار می‌رود این هیات پس از رهایی زندانیان طالب، گفت‌وگوها را با طالبان به نماینده‌گی از جمهوری اسلامی افغانستان رسما آغاز کند.

قرار بود این هیات دو هفته پیش معرفی شود، اما گفته می‌شود که کشمکش‌های سیاسی میان غنی و عبدالله معرفی هیات مذاکره کننده را با تاخیر روبه‌رو‌ ساخته بود.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/معرفی-هیات-مذاکره-کننده؛-چه‌کسانی-در-ترکیب-این-هیات-استند؟

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading