بازتاب نیوز

صد زندانی طالب طی پنج روز آینده رها می شوند

٧ حمل ١٣٩٩ آریانا خبر

شواری امنیت ملی می گوید که تصمیم رهایی صد زندانی طالب به اساس فرمان رییس جمهور اتخاذ شده است و باید طالبان پس از رهایی این زندانی ها به دولت افغانستان ضمانت بدهند. گروه طالبان پیش از این اما گفته اند که ضمانتی در این مورد داده نمی شود.

دولت افغانستان٬ ایالات متحده امریکا٬ قطر٬ صلیب سرخ و گروه طالبان توافق کردند که روند آزاد سازی زندانیان طالب٬ تا ۳۱ مارچ  آغاز شود.

شورای امنیت ملی می‌گوید که این توافق در یک نشست ویدیویی صورت گرفته و روی تمام ابعاد کاهش خشونت ها٬ مذاکرات مستقیم٬ آتش بس دایمی و ایجاد فضای مناسب برای رهایی زندانیان، بحث شده است.

شورای امنیت تاکید می کند که تا کنون حکومت افغانستان در پی گرفتن تعهد نامه از طالبان زندانی است که دوباره به جنگ بر نگردند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، میگوید: “گروه طالبان باید تضمین دهند که زندانیان شان به میدان جنگ برنمیگردند. صد زندانی به تاریخ ۳۱ رها خواهند شد.”

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتر گفته بود که در این نشست ویدیویی تنها در مورد رهایی زندانیان گفت‌وگو شده است٬ وی همچنان خاطر نشان کرده است که گفتو‌گو ها در مورد موضوعات دیگر در مذاکرات میان افغانی صورت خواهد گرفت.

منابع نزدیک به گروه طالبان نیز می گویند که احتمال دارد هیات ۳۷ نفری گروه طالبان  برای رهایی زندانیان طالب و گفتگو های مزید دیگر، وارد کابل شود.

جلال الدین شینواری، دادستان رژیم طالبان، میگوید: “دیروز ملاقات دوم بود با هم چهار ساعت صحبت کردند انشاءالله هیئت طالبان که متشکل از ۳۷ نفر خواهد بود کابل می آیند و روی موضوعات مهم دیگری هم بحث خواهد شد. تا ۳۱ مارچ رهایی بندی ها آغاز می شود. دیده شود که تا چند روز ۵ هزار زندانی رها می شود.”

در پی رهایی زندانیان طالبان نگرانی های هم به همراه است. کمیسیون حقوق بشر٬ جامعه مدنی و شماری از چهره های سیاسی می‌گویند که حکومت افغانستان در این تصمیم احتیاط به خرج دهد تا در پی رهایی آنان عدالت قربانی نگردد.

خبر آزاد سازی زندانیان طالب را در ۳۱ ام مارچ، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هم تایید کرده است.

لینک اصلی: https://ariananews.af/صد-زندانی-طالب-طی-پنج-روز-آینده-رها-می-ش/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading