بازتاب نیوز

شیوع کرونا باعث آزادی نزدیک به ده هزاز زندانی می‌شود

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رصد

مقامات در لوی سارنوالی، صحت عامه و اداره زندان های کشور می گوید که به علت شیوع کرونا، درده روز آینده، نزدیک به ده هزار زندانی از زندان رها خواهند شد.

احمد راشد طوطاخیل رییس تنظیم امور زندان ها، فرید حمیدی لوی سارنوال و فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه امروز، پنج شنبه، هفت حمل در یک کنفرانس مشترک خبری بر این مساله تاکید کردند.

به گفته طوطاخیل، این زندانیان براساس فرمان محمداشرف غنی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محلات سلب آزادی، رها می‌شوند.

به گفته او، کسانی از زندان رها می شوند که به جرایم ضد امنیت ملی و تروریستی محکوم نشده باشند.

فرید حمیدی لوی سارنوال کشور نیز می گوید که کسانی از زندان رها می شوند که طفل باشند و یا بالای ۵۵ سال سن داشته و یا دچار بیماری های لاعلاج باشند.

هنوز مشخص نیست که ۵ هزار زندانی که قرار است از زندان های کشور رها شوند در این فرمان شامل می شوند یا خیر اما برخی منابع از آزادی قریب الوقوع پنج هزار زندانی طالب در چند روز آینده نیز خبر داده اند.

با این حال، حمیدی می گوید؛ کسانی که از این فرمان مستفید می‌شوند، باید به پنج یا کمتر از پنج سال حبس محکوم شده باشند و یا هم براساس محاسبه‌ی مدت زمانی را که در زندان سپری کرده‌اند، پنج سال از مدت حبس شان باقی مانده باشد.

او گفت که در این فرمان تدابیر خاصی برای تطبیق آن در کشور به ویژه تطبیق سریع و دقیق آن در هرات، جایی که بیشتر در تهدید ویروس کرونا قرار دارد، در نظر گرفته شده است.

حمیدی تأکید کرد که تصمیم رهایی زندانیان با در نظرداشت شرایط خاص یک تصمیم مسئولانه در برابر صحت مردم بوده و به دلایل رعایت ارزش‌های انسان‌دوستی و مشی بشردوستانه‌ی دولت افغانستان گرفته شده است.

به گفته‌ی او، برای تطبیق فرمان آزادی زندانیان، کمیسیون‌هایی نیز در مرکز و ولایات پیش‌بینی شده است که با همکاری نزدیک و با سرعت، جدیت و دقت آن را عملی خواهند کرد.

با این حال، فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور می گوید که زندان‌های کشور یکی از محلات پرخطر و آسیب پذیر در برابر ویروس ها به شمار می روند.

ارگ ریاست‌جمهوری نیز در اعلامیه‌ای گفته بود که تصمیم در مورد صدور فرمان عفو و تخفیف تعدادی از زندانیان و توقیف‌شدگان در نشستی با اشتراک محمداشرف غنی، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، سیدیوسف حلیم، رییس دادگاه عالی و محمدفرید حمیدی، دادستان کل گرفته شده است.

لینک اصلی: http://www.rasad.news/1399/01/07/prezooonerssss/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading