بازتاب نیوز

عبدالله عبدالله: تا ده روز باید مشکلات موجود حل و فصل گردد

٧ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری رصد

داکترعبدالله عبدالله رییس پیشین اجرایی حکومت، می گوید که روند حل مشکلات سیاسی کشور با مشارکت دیگر سیاست مداران کشور باید حل گردد و او، ده روز برای حل این مشکلات درخواست کرده است.

به گفته او، تیم ثبات و همگرایی همواره آماده مذاکره و مفاهمه با طرف های  دیگر است.

آقای عبدالله امروز، پنج شنبه، ۷ حمل در یک کنفرانس خبری تاکید کرد که قطع کمک های امریکا می تواند برای افغانستان مشکلات جدی ایجاد کند.

عبدالله عبدالله گفت:” در همین فاصله ده روز من اطمینان می‌دهم که آنچه در توان ما باشد به حیث افراد و کسانی که نمایندگی از بخشی مردم افغانستان می‌کنیم، دریغ نخواهیم کرد که به این بحران پیش‌آمده نقطه پایان گذاشته شود”.

رییس پیشین اجرایی کشور که همزمان با تحلیف محمد اشرف غنی به عنوان رییس جمهور، مراسم تحلیف برگزار کرده و خود را رییس جمهور همه شمول می خواند، تاکید کرده است که او، هرگز از خواسته های اصلی اش عقب نشینی نخواهد کرد.

در طرحی که تیم ثبات و همگرایی برای حل مشکلات موجود به زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا برای مذاکرات صلح سپرده است، ایجاد صدارت اجرایی با شصت درصد صلاحیت و چهل درصد اختیارات برای رییس جمهوری، تاکید شده است.

در چند روز گذشته، حامد کرزی و عبدالرب رسول سیاف بعنوان چهره های سیاسی تاثیر گزار، میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله میانجی گری کرده اند که ظاهرا، نتیجه ای در پی نداشته است.

پس از آن، مایک پمپیو چند روز پیش در یک سفر اعلام ناشده به کابل آمد و با دو طرف دیدار کرد اما او هم نتوانست دو رهبر را برای حل مشکلات شان متقاعد کند و پس از آن، وزارت خارجه امریکا، اعلام کرد که سالانه یک میلیارد دالر از کمک های این کشور به افغانستان قطع خواهد شد.

با این حال، عبدالله عبدالله می گوید که قبل از برگزاری مراسم تحلیف و در جریان سفر وزیر خارجۀ ایالات متحده به کابل، فرصت‌هایی بود که از دست رفت.

او تاکید کرد که بحران سیاسی یک جانبه قابل حل نیست و هیچ طرفی نمی‌تواند که مسوولیت خرابی کشور و عواقب آن را به دوش بگیرد.

پیش از این محمد اشرف غنی گفته است که در دیدارش با عبدالله عبدالله پیشنهاد‌هایی برای وی و اعضای تیم‌اش در کابینه حکومت افغانستان داشته است؛ اما آقای عبدالله خواست‌های وی را نپذیرفته و خواهان تغییر قانون اساسی بر اساس یک تفاهم شده است.

آقای غنی تاکید کرده که صلاحیت تعدیل قانون اساسی را ندارد و برای هر خواست معقول که در آن قانون اساسی نقض نشود، دروازه گفتگوها باز خواهد بود.

لینک اصلی: http://www.rasad.news/1399/01/07/addddddd56/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading