بازتاب نیوز

نخستین ملاامام همجنسگرا در آلمان

٧ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

 مردان در سنین مختلف بوت های خود را در بیرون از مسجد کشیده و سپس وارد مسجد می شوند و روی فرش رنگین مسجد می نشینند. ملا امام عامر عزیز در جلو قرار دارد و امروز نماز جمعه را امامت می کند.

شمار زیادی از نمازگزاران نیز در این مسجد حضور دارند و در قسمتی از مسجد برای زنان نیز جای مخصوصی وجود دارد. محل نماز زنان با یک پرده نازک از بخش مردانه جدا شده است. اما در آن سوی پرده تنها یک زن به چشم می خورد. او در نزدیکی یکی از ستون های مسجد نشسته است و در کنارش بکسی به چشم می خورد که در داخل آن روسری یا چادر است. نمازگزاران زن از این جا روسری یا چادر می گیرند و هنگام نماز سرهای شان را با آن می پوشانند.

کریستیان اوهان هرمان می گوید: «در مسجد ما هیچ گاهی چنین کاری صورت نخواهد گرفت.» در برداشت او از اسلام ‌تفکیک جنسیتی جای ندارد.

هرمان ۴۹ ساله دو سال پیش مسلمان شده است. او خودش را اکنون نخستین ملا امام همجنسگرای علنی در آلمان معرفی می کند.

او در این اواخر یک سازمان غیردولتی به نام «کلمه» ایجاد کرده است و می خواهد تا زیر چتر این سازمان آواز مسلمانی را بلند کند که به نوعی زیر فشارهای اجتماعی قرار دارند.

 به گونه ویژه این سازمان به دفاع از حقوق همجسنگرایان فعالیت دارد، زیرا سازمان های مذهبی دیگر به این افراد دستگیری و کمک نمی کنند.

 افزون بر این، سازمان هرمان حامی نقش فعال زنان در جامعه نیز است. شعار سازمان «کلمه» که در برلین بنیانگذاری شده است، این است که هنگام ادای نماز جماعت در مسجد تفکیک جنسیتی نباید وجود داشته باشد.

عقیده مذهبی و همجنسگرایی؟

همجنسگرایی و اسلام؟ در بسیاری خانواه های محافظه کار مسلمان حتی فکر کردن در این باره هم امکانپذیر نیست. یکی از دانشجویان بنگله دیشی مقیم برلین می گوید که همیشه در خانواده ها گفته می شود که همجنسگرایی حرام است. این دانشجوی بنگله دیشی از طریق اینترنت با هرمان ارتباط برقرار کرده است و از همین طریق در باره افکار و باورهای همدیگر تبادل نظر کرده و معلومات به دست می آورند. در عین زمان بسیاری از همجنسگرایان مسلمان فکر می کنند که از میان اسلام و همجنسگرایی باید یکی را انتخاب کنند. برخی از آنان خود را از دیگران منزوی احساس می کنند و مجبور به ترک دین می شوند. اما شماری دیگر به تعبیر سختگیرانه تر از اسلام رجوع می کنند زیرا فکر می کنند که به دلیل همجنسگرایی از محبت و مرحمت خداوند محروم شده اند.

هرمان در این باره می گوید: «مردان [همجسنگرا] این اندیشه را با روح شان به گونه عمیق جذب کرده اند که همان گونه که هستند نه، بلکه باید طور دیگری باشند.»

هرمان مدعی است که قرآن کریم همجنسگرایی را حرام نمی داند. اما شماری از مسلمانان در این باره دیدگاه متفاوتی دارند. آنها به داستان لوط در قرآن اشاره می کنند و استدلال می نمایند که در نتیجه بداخلاقی مردان شهرهای سدوم و گمورا،‌عذاب خداوندی نازل شد و این شهرها نابود شدند. شورای مرکزی مسلمانان در آلمان دیدگاه مشابه دارد و می گوید که همجنسگرایی در اسلام جایز نیست و یک عمل ناروا است.

احکام اسلامی و همجنسگرایی

شورای مرکزی مسلمانان آلمان می گویند که برخی مفسرین نفس همجنس گرایی را نه،‌بلکه «انجام فعالانه و علنی فعل همجنس گرایی» را کار ناروا می دانند. به گفته این شورا هرچند در این باره کدام مجازات دنیوی وجود ندارد، اما این مساله بین «انسان و خدا» می ماند و فاصله ایجاد کند.

اما هرمان، ملاامام همجنسگرا در این باره نظر متفاوتی دارد و می گوید که همجنسگرایی در قرآن صریحاً ممنوع نشده است. هرمان آموزش های دینی را نزد «لودویک محمد زاهد»، ملا امام فرانسوی آموخته است که او نیز یک همجسنگرا است. این ملا امام فرانسوی به خاطر گرایش جنسی اش همواره مورد انتقاد بسیاری مسلمانان قرار گرفته است.

هیرمن در رسانه های اجتماعی نیز فعال است. به گفته او در باره این موضوع با مسلمانان می توان گفتگو کرد، با این که با ارائه روایات مختلف این مسایل آشکار شده می تواند، اما ظاهراً مردم به این موضوعات علاقمندی ندارند.

 با آنکه هرمان سند امامت را به دست آورده است، اما تاکنون مسجدی در اختیار ندارد که در آن امامت کند. هرمان هر هفته نماز جمعه را در مساجد مختلف ادا می کند و در آنجا با ملا امامان و دیگر مسلمانان ملاقات می کند. هرمان خود را به مردم ملا امام «همجسنگرا» معرفی می کند. او به این باور است که به این طریق فرصت صحبت کردن با مردم را به دست می آورد و به این ترتیب می تواند با مسلمانان دیگر تبادل نظر کند.

اندریاس اسماعیل، اسلام شناس، نیز به کارهایی که هرمان انجام می دهد، علاقمند است و فعالیت های او را از نزدیک نظارت می کند. این عالم نیز در باره همجنسگرایی و اسلام نوشته های زیادی دارد. هرچند او به این باور است که هرمان نیت صادقانه دارد، اما او را به عنوان یک «ملا امام» نمی شناسد. به گفته اندریاس امام کسی است که به صورت مرتب پیش نماز جماعت باشد و با الهیات اسلامی نیز آشنایی داشته باشد. او توصیه می کند که هرمان باید از این عنوان فاصله بگیرد.

نویسنده: انا فریس

منبع: قنطره

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/نخستین-ملاامام-همجنسگرا-در-آلمان/a-52933386?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading