بازتاب نیوز

هنریار: با توجه به تعداد جمعیت سیک ها،‌ تلفات حمله کابل یک فاجعه است

٧ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

داکتر انار کلی هنریار، عضو مجلس سنای افغانستان از اقلیت هندو و سیک به دویچه وله گفت که حمله کنندگان انتحاری مردم عام را در جریان عبادت شان هدف قرار دادند.

او می گوید: «هدف قرار دادن یک اقلیت مذهبی که زنان و اطفال نیز شامل آن ها بودند، خلاف تمام قوانین جنگی،‌نقض حقوق بشر و جنایت جنگی می‌باشد و تروریستان با این عمل خود نشان دادند که انان به هیچ قشری رحم ندارند و به هیچ دین و مذهب نیز وابسته نیستند.»

هنریار گفت: «ما از نیروهای امنیتی و کشفی افغان خواهانیم که عاملین این حمله تروریستی را به گونه دقیق بررسی کنند که از کجا سازمان دهی شده است و کدام گروه این حمله را انجام داده است.»

گروه داعش مسئولیت این حمله بر عبادتگاه سیک ها را به عهده گرفته است. مقام های افغان این حمله را به «دشمنان افغانستان» نسبت داده اند.

این سناتور علاوه کرد که مردم اهل هنود و سیک افغانستان یک قشر بی طرف اند که هیچ گونه ضرر آن ها به دیگر مردم افغان نرسیده است.

Katar Doha | Friedenkonferenz für Afghanistan (Getty Images/AFP/K. Jaafar)

داکتر انار کلی هنریار، عضو مجلس سنای افغانستان از اقلیت هندو و سیک (راست)

به گفته هنریار تلفات حمله انتحاری روز چهارشنبه با توجه به نفوس هندوها و سیک‌های افغانستان یک فاجعه است و این دومین حمله تروریستی بالای این اقلیت مذهبی در دو سال اخیر می‌باشد.

این سناتور افزود که هندوها و سیک‌های افغانستان خواهان مجازات عاملین این حمله تروریستی اند و خواست این اقلیت مذهبی از دولت افغانستان این است که تدابیر جدی امنیتی برای این اقلیت مورد تبعیض روی دست گیرد.

بخش زیادی از شهروندان هندو و سیک افغانستان در طول سال ها جنگ و خشونت و به دلیل تبعیض هایی که در حق آنها صورت می گیرد،‌افغانستان را ترک کرده اند.

هنریار گفت: «حمله انتحاری روز چهارشنبه بر اقلیت مذهبی اهل هنود و سیک‌های افغانستان نشان داد که نیاز به مبارزه مشترک افغان‌ها علیه تروریستان وجود دارد و چنین حملاتی سبب ترک شهروندان اهل هنود و سیک از افغانستان نخواهد شد.»

این حمله انزجار افغان ها را برانگیخته است. حفیظ الله جلیلی، نماینده پارلمان افغانستان به دویچه وله گفت: «حمله بر یک اقلیت مذهبی که هیچ ضررش به دیگران نرسیده است، خلاف انسانیت است و باید تدابیر جدی امنیتی از سوی حکومت افغانستان برای عبادگاه این قشر در نظر گرفته شود.»

غضنفر عادلی

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/هنریار-با-توجه-به-تعداد-جمعیت-سیکها-تلفات-حمله-کابل-یک-فاجعه-است/a-52933889?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading