بازتاب نیوز

پیش‌نویس طرح قرنطین کابل؛ ادارات دولتی سه هفته تعطیل می‌شود

٨ حمل ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: مسئولان در ولایت کابل از بازنگری پیش‌نویس طرح قرنطین کابل برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا خبر داده، می‌گویند که تمامی ادارات به‌استثنای اداراتی که در امر مشترک مبارزه علیه این ویروس اثرگذار است، برای سه هفته تعطیل خواهد شد.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی والی کابل به نشر رسیده، آمده که این طرح دیروز (پنج‌شنبه، 7 حمل) در نشستی با اشتراک محمدیعقوب حیدری، والی کابل و مسئولان در وزارت‌های صحت عامه، ترانسپورت و حج و اوقاف و فرماندهی پولیس کابل و ریاست‌های مبارزه با حوادث تهیه شده است. این طرح قرار است امروز (جمعه، 8 حمل) برای تصویب به کابینه‌ی حکومت ارایه شود.

به نقل از خبرنامه در صورت تصویب این طرح، شهر کابل قرنطین اعلام و تمامی ادارات دولتی به استثنای اداره‌های محلی مرکزی و ولسوالی‌ها و نواحی کابل، وزارت صحت عامه و نهادهای عرضه‌ی خدمات صحی، شهرداری کابل شماری از ادارات دیگر تأثیرگذار در مورد مبارزه علیه کرونا، تعطیل می‌شود.

براساس این طرح، شهر کابل حالت اضطرار را اختیار خواهد کرد.

همچنان در پیش‌نویس طرح قرنطینه‌ی کابل آمده است که به استثنای مراکز عرضه‌ی مواد غذایی و صحی، شرکت‌های تولیدی داخل شهر، مغازه‌ها، رستورانت‌ها، قلیون‌خانه‌ها، حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها، زیارتگاه‌ها و سایر اماکن شلوغ به گونه‌ی موقت مسدود می‌شود.

کشتارگاه‌ها و نخاس‌ها (چارپافروشی‌ها) نیز بیرون از شهر انتقال داده می‌شود.

با تصویب پیش‌نویس طرح قرنطینه‌ی کابل، تمامی تجمعات بیش از سه نفری ممنوع اعلام خواهد شد. همچنان به بس‌های شهری شخصی و دولتی، مارسدیس‌ها، تونس‌ها و واسطه‌های مسافربری اجازه داده نمی‌شود که بیش از پنج سرنشین در داخل و یا خارج شهر انتقال دهند.

براساس این طرح، گردآوری معتادان از سطح شهر، تخصیص مکان برای دفن اجساد کرونایی، آموزش و تجهیز حدود 70 تیم سیار برای تشخیص افراد مشکوک و یا مبتلا به ویروس کرونا، از دیگر اقدامات برای جلوگیری از شیوع این ویروس در کابل است.

همچنان در خبرنامه‌ی دفتر مطبوعاتی والی کابل آمده است که ساحات «حاجی کمپ»، دانشگاه‌های «پولیتخنیک»، «کابل» و «تعلیم تربیه‌ی استاد ربانی» و مکاتب «حبیبیه» و «نادریه» و تعدادی از هوتل‌های عروسی و اماکن دیگر برای رسیدگی به بیماران کرونا تجهیز و اختصاص داده می‌شود.

بر بنیاد خبرنامه، تمامی افرادی که از بیرون کشور به‌خصوص ایران بر می‌گردند، برای 14 روز قرنطینه می‌شوند برای‌شان مواد غذایی نیز توزیع خواهد شد.

این در حالی است که تا کنون 95 نفر به‌شمول چهار نظامی ناتو در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان دو نفر در هرات و یک نفر در بلخ درگذشته‌اند. سه نفر دیگر در هرات و دایکندی از شفاخانه‌ها مرخص شده‌اند.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/95409/draft-of-kabul-quarantine-plan-government-offices-will-be-closed-for-three-weeks/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading