بازتاب نیوز

حکومت افغانستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کورونا تا ۱۰ هزار زندانی را آزاد می کند

٨ حمل ١٣٩٩ سلام تایمز

کابل -- مقامات به روز پنجشنبه (۷ حمل) گفتند، حکومت افغان دستور داد تا ۱۰ هزار زندانی – به صورت عمده زنان، نوجوانان و مریضان -- را به منظور کاهش سرعت گسترش ویروس جدید کورونا، آزاد شوند.

احمد راشد توتاخیل، رئیس تنظیم امور زندان ها گفت، بین ۹ هزار و ۱۰ هزار زندانی طی ۱۰ روز آینده آزاد خواهند شد.

این اقدام پس از افزایش موارد محلی کووید-۱۹ صورت می گیرد و در حالی که ده ها هزار نفر افغان از همسایه ایران، یکی از کشورهایی که به شدت از این بیماری متحمل شده است، باز می گردند.

در تصویر، جنگجویان پیشین طالبان افغان دیده می شوند که، قبل از تسلیم کردن اسلحه شان به عنوان بخشی از روند حکومتی برای صلح و آشتی، طی مراسمی در جلال آباد به تاریخ ۱۱ حوت ۱۳۹۸، در کنار سلاح ها ایستاده اند. [دفتر مطبوعاتی ولایتی ننگرهار]

حکومت ایران به طور سریع کارگران مهاجر و پناهنده افغان را در حالی اخراج می کند، که آنها را به انتشار این ویروس متهم می کند.

دسته های آسیب پذیر زندانیان که قرار است آزاد شوند

لوی سارنوال فرید حمیدی گفت، فرمان رئیس جمهور اشرف غنی به زنان، مجرمین جوان، مریضان به شدت وخیم و زندانیان بالای ۵۵ سال متوجه می شود.

حمیدی در یک کنفرانس خبری گفت، «این یک تصمیم مسئولانه برای حفظ صحت عامه است.»

وی افزود، «این حكم برای كسانی نیست كه مرتكب جرایم علیه امنیت ملی و بین المللی شده اند.»

میشل بیچلیت، کمیشنرعالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، با درنظرداشت اینکه خطرات کووید-۱۹ «در همچنین مراکز شدید می شود»، از کشورها خواسته است تا با آزاد کردن زندانیان آسیب پذیر، و زندانیانی که در زندان های مزدحم و سایر تأسیسات بسته نگهداری می شوند، محافظت کنند.

گسترش واقعی این بیماری نامعلوم است

افغانستان به طور رسمی دو مورد کشته و ۹۴ مورد مبتلا به این ویروس را ثبت کرده است، اما ترسی وجود دارد که تعداد دقیق چند مرتبه از این بیشتر باشد چون حکومت در تطبیق آزمایشات هجوم عودت کنندگان اخراج شده توسط رژیم ایران، با چالش ها دست و پنجه نرم می کند.

مقامات به روز جمعه (۸ حمل) گفتند، حکومت افغان یک تیم ۲۱ نفره – به شمول ۵ زن -- را که با طالبان در مذاکرات آینده با هدف پایان دادن به درگیری ۱۸ ساله افغانستان مذاکره می کنند، نهایی کرده است.

هنوز مشخص نیست که مذاکرات «بین الافغانی» در کجا یا چه وقت آغاز خواهد شد. با توجه به فاجعه ویروس کورونا، مقامات می گویند مذاکرات ممکن به شکل یک کنفرانس ویدیویی آغاز شوند.

حکومت به روز چهارشنبه (۶ حمل) گفت که به طور مستقیم با اعضای طالبان ملاقات خواهد کرد تا در مورد تبادله گسترده زندانیان گفتگو کنند، که در نتیجه آن ۵۰۰۰ زندانیان طالب و ۱۰۰۰ نفر از افراد حکومت آزاد خواهند شد.

لینک اصلی: https://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2020/03/27/feature-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام تایمز

آخرین خبر ها:

Loading