بازتاب نیوز

ارگ: صلاحیت هیات مذاکره‌کننده از سوی شورای مصالحه تعیین می‌شود

١٠ حمل ١٣٩٩ طلوع نیوز

دو‌ روز پس از معرفی هیات مذاکره‌کننده، ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید که صلاحیت‌های این هیات از سوی شورای عالی مصالحه تعیین خواهد شد. 

ارگ ریاست‌جمهوری، می‌افزاید که تعیین آجندای هیات مذاکره کننده نیز از سوی این شورا صورت خواهد گرفت - به همین دلیل کار روی نهایی سازی ایجاد این شورا آغاز شده‌است. 

دواخان مینه پال، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور  در این باره گفت: «شورای مصالحه آجندای مذاکرات و حدود صلاحیت‌های هیات گفت‌وگوکننده را تعیین می‌کند.» 

حکومت افغانستان پس از رای‌زنی‌های زیاد، دو‌شب پیش هیات ۲۱ نفری گفت‌وگو کننده با طالبان را معرفی کرد. این هیات، از سوی معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی رهبری می‌شود.

زلمی خلی‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان از معرفی این هیات استقبال کرده‌است. 

خلیل‌زاد در تویترش نگاشته‌است که این اجماع طرف‌ها را به‌گونه قابل چشمگیر به گفت وگوهای میان افغانان نزدیک می‌سازد: «می‌خواهم به حکومت افغانستان و رهبران سیاسی و جامعه مدنی به خاطر گردهم آمدن شان، مبارکی بگویم. آنان برای گفت‌وگوها با طالبان یک تیم مذاکراتی همه‌شمول را تشکیل داده‌اند. هیئت جمهوری اسلامی نمایانگر نمای واقعی ملت و نقش سازندهء زنان است. این اجماع  یک گام پر مفهومی است که طرف‌ها را به طور قابل ملاحظه به مذاکرات بین الافغانی نزدیکتر می‌سازد.» 

در همین حال، شماری از نهادهای مدافع خیرنگاران می‌گویند که باید در گفت‌وگوهای صلح، آزادی بیان و رسانه‌ها خط سرخ باشند. 

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی دیده‌بان حمایت از رسانه‌های افغانستان (نی) گفت: «چیزی که خیلی مهم است حق مردم است، مسله عدالت انتقالی است، حق قربانیان و آزادی بیان خودش در ذات خود خیلی مهم است و کسانی که قاتلین خبرنگاران است باید در زمینه به محاکمه کشانیدن آنان مسایلی مطرح شود.»

اما طالبان هیات گفت‌وگوکننده از سوی حکومت را همه‌شمول نمی‌دانند و می‌گویند که حکومت باید «بخشی» از هیات گفت وگوکننده باشد.

در یک اعلامیه گروه طالبان آمده‌است که برای آغاز گفت وگوهای میان افغانان آنان با یک هیات همه‌شمول گفت وگو خواهند کرد.

در همین حال، شماری از اعضای هیات گفت‌و‌گوکننده حکومت تاکید دارند که با یک برنامه روشن با طالبان گفت‌وگو خواهند کرد.

شهلا فرید، یکی از اعضای این هیات بیان داشت: «افراد مذاکره کننده باید آجندای به‌روز داشته باشند. چون در جریان مذاکره امکان دارد تغییراتی  در آجندا به وجود بیاید و صلاحیت مشروع در گروه وجود داشته باشد که تا بتواند آجندا را به‌روز بسازد و مذاکرات موفق را پشت سر بگذارد.»

قراربود گفت‌وگوهای میان افغانان دوهفته پیش آغاز شود، اما آن چه که اختلاف‌ها درباره چگونگی ایجاد هیات گفت وگو کننده و رهایی زندانیان طالبان گفته می‌شود، این روند به تاخیر رفت.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/ارگ-صلاحیت-هیات-مذاکره‌کننده-از-سوی-شورای-مصالحه-تعیین-می‌شود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading