بازتاب نیوز

نگرانی باشنده‌گان مزارشریف از افزایش دزدی‌های مسلحانه

١٠ حمل ١٣٩٩ طلوع نیوز

باشنده‌گان مزارشریف، می‌گویند که در ر‌وزهای پسین دزدی‌های مسلحانه در این شهر افزایش یافته‌است و نیروهای امنیتی موفق نیستند که جلو دزدها را بگیرند.

آنان، افزایش این رویدادها را در این شهر برای نیروهای امنیتی شرم‌آور می‌دانند.

در تازه‌ترین رویداد، دزدان مسلح ۶۶۰۰۰۰ افغانی پول یک تن از فروشنده‌گان آرد را در چهارراهی سیدآباد شهر مزارشریف در برابر دیده‌گان مردم ربودند.

محمدرجب، باشنده مزارشریف که تکسی‌ران است، می‌گوید وضعیت به اندازه‌یی خراب است که کس نمی‌تواند پول با خود بگرداند: «یک آدم که ده جیب خود ده‌هزار افغانی داشته باشد آن‌را تا خانه‌اش انتقال داده نمی‌تواند.»

محمدبشیر، یکی دیگر از باشنده‌گان مزارشریف نیز گفت: «چشم دید خودم است، چند روز پیش در چوک کامگار مزارشریف، چهار نفر مسلح بر یک سمنت فروش حمله کردند، موترش را هم برد و پولش را هم. خودش‌را زخمی کرد که حالا در شفاخانه است.»

محمدافضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ می‌گوید که باشنده‌گان این شهر از دزدی‌های مسلحانه به ستوه آمده‌اند.

او می‌افزاید تا زمانی که این دزدان به کیفر نرسند، میزان جرم‌های جنایی به ویژه دزدی‌های مسلحانه در این شهر کاهش نخواهد یافت: «اگر افراد مسلح غیر مسئوول درست شناسایی نشوند فکر می‌کنم که ما نمی‌توانیم جرایم جنایی را در بلخ کاهش بدهیم.»

آرش یونسی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ نیز می‌گوید که دزدی‌های مسلحانه بازرگانان را در این ولایت نگران ساخته‌است.

او می‌افزاید پس از آنکه دزدان مسلح به روز ‌شنبه (۹ حمل) بیش از ششصد هزار افغانی یک فروشنده آرد را در مزارشریف ربودند، بازرگانان نسبت به امنیت شان بیشتر نگران شده‌اند: «امروز یک‌شنبه (۱۰ حمل) هیچ شرکت حاضر نشد که مانند سابق بتوانند موترهای خود را به اطراف شهر مزارشریف ببرند و به نرخ مناسب آرد را به مردم بفروشند این نهایت نگرانی آنها را نشان می‌دهد.»

در این میان، سمونوال محمداجمل فائز، فرمانده پولیس بلخ می‌پذیرد که از بهر جلوگیری از دزدی‌های مسلحانه در شهر مزارشریف کم‌کاری‌هایی شده‌است.

فرمانده پولیس بلخ می‌گوید که از این کم‌کاری پولیس خجالت می‌کشد و تاکید می‌ورزد که جلو دزدی‌های مسلحانه را خواهد گرفت: «ما مقصریت خود را می‌پذیریم که ما باید توجه جدی می‌کردیم در این بخش، ولی از این خلا سارقین استفاده کردند همچون یک عمل را انجام دادند انشاء‌الله این را وعده می‌دهم که آنها دستگیر خواهند شد.»

دو هفته پیش نیز دو نفر از مردان تفنگ‌دار در غرب زیارتگاه حضرت علی در مزارشریف داخل یک دکان شده و اموال و پول نقد مالک دکان را ربوده بودند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/نگرانی-باشنده‌گان-مزارشریف-از-افزایش-دزدی‌های-مسلحانه

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading