بازتاب نیوز

طالبان در میان انکار از کاهش خشونت ده ها سرباز افغان را کشتند

١١ حمل ١٣٩٩ سلام تایمز

کندوز – مقامات به روز دوشنبه (۱۱ حمل) گفتند، طالبان حدود بیست و چهار پولیس و مبارزین طرفدار حکومت را کشته اند، این دو حمله در حالی صورت می گیرد که این دو حریفان در حال آمادگی برای مذاکرات صلح هستند.

عبدالخلیل اسیر، سخنگوی قوماندانی امنیه این ولایت به ای اف پی گفت، در یکی از حوادث ۱۰ حمل، این شورشیان دست کم شش سرباز و ۱۳ پلیس و شبه نظامیان طرفدار حکومت را در چند پوسته در نزدیکی ساختمان مرکز پولیس در ولایت تخار، کشتند.

در آن زمان یک جشن عروسی در این ساختمان در حال برگزاری بود، اما مهاجمان به این مرکز نرسیدند.

اسیر گفت، «پولیس شجاعانه دفاع كردند و از ورود طالبان در این جشن جلوگیری كردند.»

محمد اعظم افضلی، یک عضو شورای ولایتی تخار، آمار اندک کمی را داد و گفت، در این درگیری که حداقل هفت ساعت طول کشید، ۱۷ پولیس و شبه نظامیان طرفدار حکومت کشته شدند.

طالبان بلافاصله اظهار نظری نکردند.

در همین حال، یک حمله طالبان به تاریخ ۱۰ حمل بالای پوسته اردو در ولایت زابل، دست کم شش سرباز کشته برجا گذاشت.

وزارت داخله گفت، بر اثر انفجار بمب چسبنده به تاریخ ۱۱ حمل در شهر كابل، که به یک لاری كوچک چسپیده بود چهار نفر زخمی شدند.

کسی بلافاصله مسئولیت این کار را به عهده نگرفت.

مذاکرات بین الافغانی

آخرین خونریزی در جریان تلاش های دیپلوماتیک برای شروع مذاکرات بین حکومت افغان و طالبان صورت گرفته است.

طبق توافقنامه با ایالات متحده که ماه گذشته در دوحه امضا شده بود، این شورشیان توافق کردند که با حکومت صحبت کنند، اما این گفتگو با اختلاف درمورد تبادله زندانیان مختل شده است.

قرار بود این مذاکرات از تاریخ ۲۰ حوت در اسلو آغاز شود. اکنون مشخص نیست که چه زمان ممکن است این مذاکرات آغاز شود.

این جنگجویان همچنان به تاریخ ۹ حمل تیم مذاکره کننده حکومت افغان را که برای مذاکره با این گروه شورشی تشکیل شده بود، رد کردند.

پس از ماه ها تأخیر، حکومت به تاریخ ۸ حمل یک تیم ۲۱ نفره – به شمول ۵ زن -- را برای شرکت در مذاکرات آتی اعلام کرد، که این یک گام مهمی برای آوردن طرف های متخاصم به میز، و پردازش دوباره پروسه صلح به رهبری ایالات متحده در مسیرش، می باشد.

وحید عمر، مشاور رئیس جمهور اشرف غنی در امور عامه و استراتیژیک، به تاریخ ۱۰ حمل در توییتر نوشت، «موقف طالبان در مورد تیم مذاکره کننده افغان جالب است. مثل اینکه شما یک مسابقه فوتبال با تیم دیگری داشته باشید و اصرار دارید که تصمیم بگیرید که در طرف مقابل چه کسی بازی کند.»

وی نوشت، «طالب جانه [یعنی طالب عزیز]، ما تیم خود را انتخاب کردیم، وظیفه شما این است که شما از خودتان را انتخاب کنید. زمان رفتن برای رفتن به بازی شیر یا خط!».

لینک اصلی: https://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2020/03/30/feature-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام تایمز

آخرین خبر ها:

Loading