بازتاب نیوز

دیده‌بان حقوق بشر: حکومت افغانستان و طالبان برای مبارزه با ویروس کرونا با هم کار کنند

١٢ حمل ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

دیده‌بان جهانی حقوق بشر می‌گوید که نیاز است تا حکومت افغانستان و طالبان با سازمان ملل و نهادهای کمک‌رسان کار کنند تا دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی برای میلیون‌ها افغان که با خطر ویروس کرونا مواجه اند تسهیل شود.

پاتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیایی دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «بحران کنونی کرونا میلیون افغان را با خطر روبرو کرده، تاکنون مقام‌های افغان مصروف تنش‌های سیاسی شان استند و طالبان هم در جنگ خودنمایی می‌کنند. دو طرف باید با سازمان ملل و نهادهای بشری کار کنند تا تضمین شوند که کمک‌ها به سراسر افغانستان می‌رسند.»

این نهاد حقوق بشری، میلیون‌ها بیجا شده‌ی داخلی و مردم مناطق روستایی در افغانستان را از آسیب پذیرترین مردم به دلیل دسترسی بسیار محدود به کمک‌های صحی دانسته و گفته است که همکاری میان حکومت و طالبان می‌تواند زمینه‌ی گسترش غذا و انتشار اطلاعات در مورد ویروس کوئید – ۱۹ را تظمین کند.

تاکنون شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۷۴ نفر رسیده و چهار تن در نتیجه‌ی ابتلا به این ویروس جان باخته و پنج نفر دیگر نیز صحت یاب شده اند.

پیش از برگزاری مراسم سوگند رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، تلاش‌های داخلی و بیرونی برای تعامل دو طرف صورت گرفت اما هیچ طرف از موضع‌شان کوتاه نیامدند.

افزایش این اختلاف‌ها پس از سوگند، حتا پای وزیر خارجه‌ی امریکا را به کابل کشاند اما او هم کاری نتوانست.امریکا به‌دلیل ادامه‌ی این اختلاف‌ها، یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را به افغانستان کاهش داد.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/41685-2020-03-31-06-13-35

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading