بازتاب نیوز

افغان های مقیم ایران که به ویروس کرونا مبتلا هستند در شفاخانه ها برای تداوی پذیرفته نمی شوند

١٢ حمل ١٣٩٩ سلام تایمز

کابل -- شهروندان و مقامات می گویند، شفاخانه های ایران از ارائه مراقبت برای افغانانی که با ویروس کورونا مبتلا شده اند، انکار می کنند.

بر اساس گزارش ملل متحد، ایران حدود سه میلیون جمعیت پناهندگان و کارگران مهاجر افغان را دارد.

عبدالله ۳۵ ساله، که به تاریخ ۲۵ حوت از ایران به افغانستان بازگشت، گفت که به دلیل نگرانی از اینکه در صورت ابتلا به این ویروس از وی مراقبت نخواهد شد، برگشت. وی دیده بود که چگونه به هموطنانش مراقبت های صحی ارائه نمی شدند.

در این تصویر دیده می شود که، یک زن ایرانی برای مجادله با ویروس کورونا در شفاخانه ای در تهران، جایی که مراجعه مهاجرین افغان ممنوع بوده است، از داکتران معالجه دریافت می کند. [حسن شیروانی/ایرنا]

وی گفت، «من چند افغان را می شناسم که با این ویروس مبتلا شده اند. آنها به تعدادی از شفاخانه ها رفتند که در آن ها مورد آزمایش و پذیرش قرار نگرفته بودند و به آنها گفته شد که به کشور خود برگردند.»

وی افزود، «رفتار [شفاخانه ها] خوب نبود، و ما فکر می کردیم اگر با ویروس کورونا مبتلا شویم و شفاخانه ها ما را نپذیرند، بهتر است که ما به افغانستان برگردیم.»

عبدالحکیم ۳۷ ساله، که همچنان پس از شیوع ویروس کورونا آن کشور را ترک کرده است تصدیق کرد که، شفاخانه های ایران از ارائه مراقبت به افغان ها امتناع می ورزند.

حکیم گفت، «یكی از هموطنان ما كه در یک كارخانه در تهران كار می كرد، ویروس کورونا را از رئیس خود گرفت.»

وی گفت، «رئیس ایرانی وی در شفاخانه بستری شد، اما کارگر افغان در شفاخانه پذیرفته نشد. وی مجبور بود در خانه بماند، جایی که به مدت یک ماه از ناچاری ادویه جات بدون نسخه را مصرف کرد. وی بالاخره درگذشت.»

مقامات ایرانی علاوه بر امتناع از معالجه افغان ها، هزاران پناهنده را که به داشتن ویروس کورونا مشکوک یا تائید شده باشند، جمع آوری کرده و آنها را پس به افغانستان اخراج می کنند.

تبعیض علیه افغان ها

ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین موارد و مرگ و میر ویروس کورونا را داشته است. این کشور به روز سه شنبه (۱۲ حمل) ۲۸۹۸ مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را تائید کرد، اما تعداد واقعی آن می تواند بسیار بیشتر از این باشد.

رژیم ایران معلومات دقیقی در مورد تعداد کارگران مهاجر افغان یا پناهندگان که آزمایش ویروس کورونای آنها مثبت بوده باشند، ارائه نکرده است.

به گفته وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغان، دست كم شش شهروند افغان بر اثر ویروس کورونا در ایران جان های خود را از دست داده اند، در حالی كه تعداد زیادی از آنها به این بیماری مبتلا شده اند.

سفارت افغانستان در تهران به تاریخ ۱۰ حمل تعداد بیشتری را اعلام كرد و گفت كه دست کم ۵۰ نفر افغان كه به این ویروس مبتلا شده بودند تاكنون در ایران درگذشته اند.

بی بی سی با استناد نقل قول ابراهیم حجازی، آتشه امور پناهندگان در این سفارت در تهران گزارش داد که، این معلومات از اطلاعات جمع آوری شده از خویشاوندان کسانی که درگذشته اند، بدست آمده است.

حجازی گفت، سفارت افغان تا زمانی که بطور صحیح از این تعداد مطمئن نشود آن را تائید نمی کند.

مقامات افغان گفتند که آنها از مقامات ایرانی خواسته اند که اطلاعاتی را در مورد افغان هایی که با این ویروس مبتلا شده اند، در اختیار ما قرار دهند، اما فایده ای نداشت.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران، در مصاحبه ای با بی بی سی گفت، «اگرچه ما چندین بار از ادارات ذیربط [در ایران] برای اطلاع رسانی خواسته ایم، مقامات ایرانی تعداد دقیق و یا تقریبی افغان های مبتلا به ویروس کورونا در ایران را به این سفارت ارائه نداده اند.»

سفارت ایران در کابل به سؤالات سلام تایمز پاسخ نداد.

لیوال در گزارش بی بی سی، با افزودن اینکه سفارت افغانستان از نزدیک به این موضوع نگاه می کند و شکایات خود را با ادارات ذیربط ایرانی در میان گذاشته است گفت، در رسانه های اجتماعی شکایاتی وجود داشته اند که شفاخانه های ایرانی افغان ها را نمی پذیرند.

اولویت دادن به ایرانیان

داکتر عالمه، معین وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان گفت، از ۱ حوت گذشته تاکنون، حدود ۲۰۰ هزار افغان از طریق گذرگاه مرزی اسلام قلعه و ۵۱ هزار از طریق گذرگاه نیمروز از ایران بازگشته اند.

وی گفت، «بیشتر افغانانی که از ایران برگشته اند شکایت دارند که متأسفانه در شفاخانه های ایران تحت معالجه طبی قرار نگرفته اند و در آنجا با تبعیض روبرو هستند.»

گل احمد نورزاد، نماینده ولایت نیمروز در ولسی جرگه گفت، بطور واضح شفاخانه های ایرانی همان تداوی را که به شهروندان ایرانی ارائه می دهند، به مریضان افغان ارائه نمی دهند.

نورزاد گفت، «حتی قبل از شیوع ویروس کورونا، افغان ها در ایران از رفتار تبعیض آمیز رنج می بردند. اکنون که آنها [ایرانیان] خودشان با ویروس کورونا مبتلا شده اند، بدیهی است که آنها به خوبی در قبال افغان ها رفتار نمی کنند و شهروندان خود را در اولویت قرار می دهند.»

عزیز رفیعی، یکی از فعالان جامعه مدنی در کابل گفت، «بر اساس اخلاق طبی و قوانین بین المللی، ایران باید در برابر افغان هایی که با ویروس کورونا مبتلا شده اند تبعیض نکنند و تداوی [لازم طبی] را برای آنها فراهم کند.»

وی افزود، «متأسفانه، دولت ایران همواره با پناهندگان ما با تبعیض رفتار کرده است و در این شرایط نیز با آنها به طور صحیح رفتار نمی کند.»

رفیعی از حکومت افغان خواست تا از طریق مجاری قانونی این مسئله را حل کند. وی مجدداً تأکید کرد، پناهندگان افغان را نباید از معالجه طبی در ایران منع کرد.

لینک اصلی: https://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2020/03/31/feature-01

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام تایمز

آخرین خبر ها:

Loading