بازتاب نیوز

دبیرکل ناتو: سربازان ناتو در افغانستان تا تابستان آینده به 12 هزار تن کاهش می‌یابد

١٣ حمل ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

دبیرکل ناتو: سربازان ناتو در افغانستان تا تابستان آینده به 12 هزار تن کاهش می‌یابد
دبیرکل ناتو در آستانه برگزاری نشست وزیران خارجه این سازمان، تأکید میکند حضور نظامی ناتو در افغانستان تا تابستان آینده، به 12 هزار تن کاهش مییابد.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ کابل: قرار است نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو فردا پنج‌شنبه(14 حمل/ دوم آپریل) در بروکسل برگزار گردد و بخشی از آجندای این نشست، افغانستان خواهد بود.
 
ینس استولتنبرگ امروز چهارشنبه(13حمل) در یک نشست خبری پیش از برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو گفته است که باید تا تابستان آینده، تعداد سربازان کشورهای عضو این سازمان در افغانستان، حدود ۱۲ هزار سرباز باشد.
 
این در حالی است که 8 هزار و 600 تن از این سربازان را نیروهای امریکایی تشکیل خواهد داد.
 
دبیرکل ناتو در عین حال خاطرنشان کرد که هیچ تصمیمی برای کاهش بیشتر نیروها اتخاذ نشده و همه گام‌های آن‌ها مبتنی بر شرایط خواهد بود".
 
اما او افزوده که با وجود کاهش حضور نظامی در افغانستان، ناتو تعهد خود را در مورد صلح و ثبات طولانی مدت در افغانستان حفظ خواهد کرد.
 
دبیرکل ناتو با بیان این‌که اوضاع افغانستان دشوار است، خاطرنشان کرده که اکنون وقت آن است تا طالبان و همه بازیگران سیاسی نقش خود را ایفا کنند و همه احزاب باید مشغول اقدامات سازنده باشند.
 
استولتنبرگ تاکید کرده: "ما از سیاستمداران افغان در کابل خواستیم که راه حل بیابند؛ برای این که ما به یک حکومت قوی و افغان‌های متعهد نیاز داریم که با طالبان مذاکرات صلح واقعی داشته باشند."
 
او اضافه کرده که روند صلح در نهایت مرتبط به افغان‌هاست و آن‌ها باید در آخر مسوولیت آینده شان را به عهده بگیرند.
 
بر اساس توافق امریکا و طالبان، امریکا تا تابستان سال جاری، نیروهای خود را به 8600 تن کاهش می‌دهد و پس از آن، در صورت اجرای درست توافق‌نامه از سوی طالبان، نیروهای امریکا در افغانستان در طول 14 ماه به صفر خواهد رسید. ناتو نیز این توافق امریکا و طالبان تبعیت می‌کند و نیروهای خود را در کشور کاهش می‌دهد.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/206687/دبیرکل-ناتو-سربازان-افغانستان-تابستان-آینده-12-هزار-تن-کاهش-می-یابد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading