بازتاب نیوز

وزارت صحت افغانستان: هرات و بلخ در مصرف بودجه مبارزه با کرونا ناکام بوده‌اند

١٤ حمل ١٣٩٩ اسپوتنیک

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سلام وطندار، سید حفیظ الله سادات رئیس مالی و حساب داری وزارت صحت عامه امروز در نشستی خبری در کابل می گوید که این وزارت 28.8 افغانی و 26 میلیون افغانی به ولایت بلخ به منظور خرید تجهیزات فرستاده است.

شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به ۲۴۵ تن رسید
شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 245 تن رسید

به گفته او، از این مبلغ مسئولان ولایت هرات تنها سه میلیون افغانی را مصرف کرده اند، اما مسئولان در بلخ «یک افغانی» هم از این پول مصرف نکرده اند و پول در سیستم موجود است.

این در حالی که دو روز پیش مسئولان شورای ولایتی هرات با انتقاد از کارکرد حکومت مرکزی به ویژه وزارت صحت گفتند که حکومت 400 میلیون افغانی را برای مبارزه با بیماری کرونا به هرات اختصاص داده است، اما والی صلاحت مصرف این پول را ندارد.

آنان می گویند که برخی از پزشکان نیز از کمبود تجهیزات صحی در این ولایت نگران اند.

همچنان مسئولان صحی در ولایت بلخ از کمبود تجهیزات بهداشتی در این ولایت ابراز نگرانی کرده بوده اند.

شیوع کرونا؛ متوقف شدن پروازهای مسافربری از هرات به سایر نقاط کشور
شیوع کرونا؛ متوقف شدن پروازهای مسافربری از هرات به سایر نقاط کشور

رئیس مالی این وزارت می افزاید که به ولایت نیمروز 18 میلیون افغانی، فراه از 14 میلیون و دیگر ولایت ها 4 تا 11 میلیون افغانی برای مبارزه با ویروس کرونا فرستاده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که هرات در محراق توجه این وزارت قرار دارد و هیچ تبعیضی نسبت به این ولایت وجود ندارد.

در همین حال عبدالحکیم تمنا رئیس صحت هرات می گوید که تا دو روز پیش به دلیل برخی از محدویت ها در قانون تدارکات، مسئولان محلی صلاحیت مصرف بودجه را نداشته اند، اما پس از صدور فرمان رئیس جمهور این مشکل حل شده است.

سخنگوی والی هرات، فرهاد جیلانی افزود که با بیشتر شدن صلاحیت های والیان، اکنون این وللایت هیچ مشکلی در بخش خریداری تجهیزات صحی ندارد.

یاد آمارهای وزارت صحت عامه با ثبت این 6 واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به 245 تن می‌رسد.

لینک اصلی: https://af.sputniknews.com/afghan/202004024931935-وزارت-صحت-افغانستان-هرات-و-بلخ-در-مصرف-بودجه-مبارزه-با-کرونا-ناکام-بودهاند/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از اسپوتنیک

آخرین خبر ها:

Loading