بازتاب نیوز

پیامد کرونا؛ نگرانی ها از قحطی و گرسنگی در غزنی پس از قرنطین شهر

١٥ حمل ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

پیامد کرونا؛ نگرانی ها از قحطی و گرسنگی در غزنی پس از قرنطین شهر
تعدادی از شهروندان و مسؤولان نهادهای خیریه در ولایت غزنی هشدار می دهند که ممکن است بسیاری ها به دلیل افزایش بیکاری با قحطی و گرسنگی نیز در این ولایت روبرو شوند. این افراد خواهان توجه دولت و نهادهای کمک رسان جهت توزیع کمک برای افراد فقیر و کم درآمد اند.

خبرگزاری صدای افغان (آوا)- غزنی: هاشم انصاری؛ یکی از مسؤلین نهاد خیریه باب الحوایج در ولایت غزنی، در مورد پیامد قرنطین شهر به آوا گفت: متاسفانه بسیاری از خانواده های فقیر در ولایت غزنی هستند که سرپرست های آن ها روز کار می کردند تا نان شب فرزندان شان را فراهم کنند، حال با قرنطین شدن شهر غزنی ممکن که بسیاری از این خانواده ها با قحطی و گرسنگی روبرو شوند.
 
انصاری افزود که بعد از قرنطین شهر، تعدادی مراجعین برای تقاضای کمک زیاد شده اند.
 
این کارمند نهاد خیریه در مورد وضع کامل این نیازمندان اظهار داشت که ما دو نوع نیازمند را ثبت داریم که یک آنان یتیم و بیوه اند که اصلا کدام فردی برای کار و در آمد ندارند و تعدادی هم هستند که یک کارگر دارند که با قرنطین شهر آنان بیکار شده اند.
 
این شخص خواهان کمک رسانی دولت و نهادهای خیریه و تجار برای کمک به این نیازمندان شده و هشدار داد که در کنار قرنطین اگر به وضع فقرا توجه نشود، شاهد خلق فاجعه انسانی بنا به گرسنگی و قحطی خواهیم بود.
 
یک تن از این نیازمندان بدون ذکر شهرت خود به خبرنگار آوا گفت که من "کراچی وان" هستم قبلا که قرنطین نبود روز صد الی دو صد افغانی در آمد داشتم و همان را نان خشک برای اعضای خانواده خود که در حدود شش نفر اند تهیه می کردم و حال که بازار قرنطین و تعطیل شده است، نمی دانم که از چه طریقی شکم اعضای فامیل خود را سیر کنم.
 
این نیازمند نیز قبل از خلق فاجعه انسانی خواهان کمک رسانی دولت و نهادهای خیریه شد.
 
در همین حال تعدادی از تجار و خیرین در شهر غزنی به کمک بینوایان آمده و مقداری مواد غذایی برای تعداد از فقرا تا حال توزیع کرده اند.
 
همچنان صاحبان بسیاری از مارکت ها و دکاکین نیز تصمیم گرفته اند تا زمان که قرنطین رفع نشده است از دکانداران کرایه نخواهند گرفت.
 
تا حال دولت در ولایت غزنی کمکی برای فقرا بعد از قرنطین  توزیع نکرده است.
 
ممکن است که دولت نیز در روز های آینده برای فقرا کمک توزیع کند.
 
در این خصوص موفق به دریافت نظر مسؤولان ریاست حوادث و مهاجرین غزنی در مورد آمادگی ها جهت کمک به فقرا نشدیم.
 
گفتنی است که در ولایت غزنی نیز مثل سایر ولایات، ویروس کرونا در حال گسترش است و تا حال 45 مورد مشکوک و 3 مورد مثبت در این ولایت ثبت شده است و مقام های محلی این ولایت به خاطر جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس دست به قرنطین شهر غزنی زده اند و فعلا جز مراکز درمانی و مواد غذایی دیگر بیشتر مراکز تجاری و کار و بار مسدود شده است.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/206799/پیامد-کرونا-نگرانی-قحطی-گرسنگی-غزنی-قرنطین-شهر

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading