بازتاب نیوز

نگرانی شهروندان شهرمزارشریف از قرنطین منفی / بیماری کرونا در ۱۴ روز اما گرسنگی در سه روز هلاک می کند

١٥ حمل ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

نگرانی شهروندان شهرمزارشریف از قرنطین منفی / بیماری کرونا در ۱۴ روز اما گرسنگی در سه روز هلاک می کند
شهروند شهرمزارشریف: "هی لالا، میگن ویروس کرونا در طی ۱۴ روز معلوم میشه، اما گرسنگی بیشتر از سه روز وقت زنده بودن نمی دهد، کار نکنم گرسنه هستم."
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)- مزارشریف: صبغت الله؛ شهروند شهرمزارشریف پیرامون قرنطین شهر به آوا می گوید: منع رفت و آمد یا قرنطین در شهر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا موثر است، اما شرایط اقتصادی اکثریت مردم با عملی شدن قرنطین هم خوانی ندارد.
 
وی گفت، حکومت باید ابتکار عمل را در دست بگیرد و با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی تاجران، دست فقرا را بگیرد.
 
بانو کترینا عمری؛ شهروند شهرمزارشریف قرنطین را راه برای مبارزه با کرونا دانسته، گفت حکومت وقتی همانند سایر کشورها قرنطین اعلان می کند، باید در کنارش برنامه های همکاری و حمایتی از شهروندان را نیز روی دست بگیرد تا مردم دچار مشکل نشوند.
 
عبدالله؛ جوان دست فروش در رابطه به ویروس کرونا و قرنطین شهر می گوید: "هی لالا، میگن ویروس کرونا در طی ۱۴ روز معلوم میشه، اما گرسنگی بیشتر از سه روز وقت زنده بودن نمی دهد، کار نکنم گرسنه هستم."
 
احمد ولی سنگر؛ کارشناس اقتصادی مقام ولایت بلخ در رابطه به تبعات اجتماعی قرنطین شهرمزارشریف به خبرنگار آوا گفت: قرنطین یک پروسه عام در سرتاسر افغانستان است که باید برای جلوگیری از شیوع بیشتر  ویروس کرونا، عملی شود.
 
سنگر می گوید، قرنطین مراحل مختلف دارد که می تواند از منع تجمعات شروع شود و تا مراحل جدی تری پیش برود، قرنطین شهرمزارشریف زیاد جدی نیست و تمام خوراکه فروشی ها باز می باشد.
 
وی شهروندان شهرمزارشریف را به حوصله مندی فراخوانده، گفت قرنطین بهترین فرصت برای تاجران و افراد توانمند است تا دست فقرا و نیازمندان را بگیرند و هموطنان را در چنین شرایطی یار نمایند.
 
کارشناس اقتصادی مقام ولایت بلخ اظهار می کند که مسئولین ذی صلاح و تاجران کشور باید افراد روز مزد و کارگران فقیر را کمک نمایند.
 
وی افزود: دولت اگر می خواهد قرنطین نتیجه مثبت داشته باشد، باید از قشر روز مزد و فقیر حمایت مالی کند وگرنه نتیجه قرنطین منفی خواهد بود.
 
در همین حال داکتر محمد افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ به خبرنگار آوا گفت: قرنطین نیاز فعلی جامعه برای سلامت عمومی است، اما نگرانی جدی من از آن عده شهروندان می باشد که روز کار می کنند و شب به خانواده خود نان می برند.
 
وی گفت: ما با هماهنگی مسئولین در تلاش راه حل مناسب هستیم، اما برای فعلا اقداماتی برای کارگران روز مزد، کراچی داران و دست فروشان شهری روی دست گرفته شده است.
 
رییس شورای ولایتی بلخ برای مردم اطمینان داد که در هر شرایطی در کنارشان ایستاده است و به امید اینکه بحران کرونا از بین برود.
 
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/206800/نگرانی-شهروندان-شهرمزارشریف-قرنطین-منفی-بیماری-کرونا-۱۴-روز-اما-گرسنگی-سه-هلاک-می-کند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading