بازتاب نیوز

داعش در افغانستان نمُرده است

١٧ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

ریاست امنیت ملی کشور شام روز گذشته (شنبه، شانزدهم حمل) اعلام کرد که نیروهای ویژۀ این ریاست اسلم فاروقی، رهبر شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) را در جنوب کشور بازداشت کرده‌اند. در اعلامیه‌یی این ریاست آمده  که همراه با رهبری شاخۀ خراسان دولت اسلامی (داعش) نُزده جنگ‌جوی دیگر این گروه نیز بازداشت شده‌اند.

در اعلامیه‌یی این ریاست آمده که: «عبدالله اورکزی مشهور به اسلم فاروقی رهبر گروه داعش شاخۀ خراسان با نزده تن از همکاران نزدیکش از جمله قاری ذاهد و سیف الله مشهور به ابوطلحه پاکستانی طی یک عملیات هدفمند و پیچیده توسط نیروهای قطعات خاص امنیت ملی دستگیر شدند.»

ریاست امنیت ملی گفته که رهبر گروه داعش شاخه خراسان باشندۀ اصلی قریه‌ «آخندزاد‌گان» منطقه‌ اورکزی اجنسی (پاکستان) است. در اعلامیه آمده که «اسلم فاروقی به عنوان مسئول نظامی شهر پشاور، قومندان گروه داعش مستقر در دره عبدالخیل ولسوالی اچین ولایت ننگرهار و مسئول عملیات‌های داعش در خیبر اجنسی فعالیت داشته است.»

عبدالله اورکزی در اعترافات نخستینۀ خود از ارتباطات گسترده سازمان‌های استخباراتی منطقه‌ای با گروه داعش شاخۀ خراسان پرده برداشته است.

به گفتۀ امنیت ملی، همراه با رهبری این شبکه، قاری زاهد مشهور به معاذ، مسئول نظامی داعش در افغانستان و سیف‌الله مشهور به ابوطلحه‌ پاکستانی، مسئول جلب و جذب و تنظیم افراد در کتیبه‌های مختلف داعش در ولایت ننگرهار نیز بازداشت شده‌اند.

این ریاست گفته که رهبری شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) روابط تنگاتنگی با سایر شبکه‌های تروریستی – لشکرطیبه و شبکۀ‌ حقانی – نیز داشته که این ارتباطات اکنون در سطوح مختلف گروه داعش شاخۀ خراسان گسترش یافته است.

گروه دولت اسلامی (داعش) در سال‌های اخیر مسئولیت خونین‌ترین حملات در کابل و دیگر شهرهای کشور را به عهده گرفته است. این گروه روابط بسیار گسترده و سنجیده‌شده با استادان و دانشجویان دانشگاه کابل نیز داشته است.  چندی پیش نیروهای امنیت ملی، مولوی معروف راسخ و عبدالظاهر داعی دو تن از استادان دانشکدۀ شرعیات دانشگاه کابل را به اتهام همکاری با گروه دولت اسلامی (داعش) بازداشت کرد.

شماری از استادان و دانش‌جویان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل چندین سال می‌شود که متهم به هم‌کاری با گرو‌های تروریستی اند و از اعضای کلیدی این گروه‌ها به حساب می‌آیند. مولوی ابوعبیدالله متوکل یکی از مبلغان این جریان است و چندی پیش توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده بود.

در شانزدهم سرطان سال گذشته (1398) ریاست امنیت ملی کشور سه تن را به اتهام همکاری با گروه داعش در کابل بازداشت کرد. دفتر امنیت ملی گفته بود که نیروهای این اداره دو دانش‌آموختۀ دانشگاه کابل را با یک استاد این دانشگاه به‌نام مبشر مسلم‌یار به اتهام همکاری با گروه تروریستی داعش بازداشت کرده‌اند.

افراد بازداشت‌شده مسئولیت جلب و جذب و سازماندهی حملات گروه داعش در کابل را عهده‌دار بودند و دو تن آنان به دست‌داشتن در انجام چندین حملۀ انتحاری که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، اعتراف کردند.

امنیت ملی در آن زمان گفته بود، افراد بازداشت شده اعتراف کرده‌اند که توسط ظاهر داعی، محمدمعروف راسخ و مبشر مسلم‌یار از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل و ابوعبیدالله متوکل به گروه تروریستی داعش جلب و جذب شده‌اند.

در بیست‌ویکم سنبلۀ سال 1398، این ریاست دو تن از طراحان اصلی حمله بر اعضای جنبش روشنایی در دهمزنگ و شفاخانۀ چهارصد بستر کابل را بازداشت کرد. این ریاست گفته بود که محمد شریف فرزند دُر محمد و عبدالواحد، از اعضای کلیدی گروه تروریستی داعش در کابل بازداشت و هر دو در تحقیقات نخستینه اعتراف کردند که در ۲۹ حملۀ تروریستی در کابل دست داشته‌اند.

این افراد در انجام حمله انتحاری در منطقۀ شش درک کابل که منجر به کشته و زخمی شدن شش خبرنگار شده بود، نیز اعتراف کردند.

ریاست امنیت ملی گفته بود که این افراد در خونین‌ترین حملات تروریستی کابل، حمله به جنبش روشنایی، پرتاب هاوان بالای ریاست‌جمهوری، سازماندهی و انجام حمله انتحاری بالای مرکز اردوی ملی در چهاراهی قمبر، انتقال فرد انتحاری به ساحه شش درک کابل و ده‌ها حملۀ تروریستی دیگر دست داشته‌اند.

دولت اسلامی (داعش) مسئولیت انجام حملۀ انتحاری‌ به یک مراسم عروسی که منجر به کشته شدن ۶۳ تن و زخمی شدن نزدیک به ۲۰۰ تن دیگر شده بود را نیز به عهده گرفت.

در این حمله دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شدند

در تازه‌ترین مورد، دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله هفته گذشته (ششم حمل) به عبادتگاه سیک‌ها در کابل را به عهده گرفت. در این حمله که شش ساعت دوام کرد، دست‌کم ۲۶ نفر کشته شد و ۸ تن دیگر زخم برداشتند. وزارت داخله گفت که این حمله با کشته شدن یک مهاجم پایان یافته است

دولت اسلامی (داعش) در افغانستان

شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) در سال ۲۰۱۵ میلادی فعالیت خود را به صورت رسمی در اففانستان آغاز کرد. ولایت خراسان از دید گروه داعش منطقه‌یی است که شامل افغانستان، پاکستان و سرزمین‌های اطراف آن می‌شود.

این گروه پس از عهد وفاداری حافظ زید خان پاکستانی در سال ۲۰۱۴ با ابوبکر البغدادی، رئیس دولت اسلامی (داعش) در ولایت ننگرهار و قسمت‌های شرقی افغانستان شروع به فعالیت کرد و در آغاز جنگ‌جویان این گروه اکثرن نظامیان پاکستانی بود.

شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) هرگز موفق به تصرف افغانستان نشده است و بسیار ضعیف‌تر از گروه‌های شبه‌نظامی رقیب مانند طالبان و القاعده عمل کرده اما مقاومت خود را حفظ کرده‌است. استراتژی این گروه حمله به «اهداف آسان» است. این گروه اغلب به مساجد، مدارس و جشن‌های عروسی حمله می‌کند.

دولت اسلامی (داعش) با هدف قراردادن اماکن عمومی مانند مسجد، هتل، جشن‌ها و... می‌خواهد نشان بدهد که حملات‌شان مخرب‌تر از حملات طالبان و القاعده است.

شاخه خراسان دولت اسلامی (داعش) با جذب افراد در سراسر آسیا و آفریقا و انتقال ایدیولوژی و تاکتیک‌های منحصر به فرد خود، می‌خواهد از حکوت خلافت اسلامی (داعش) به یک شورش جهانی تبدیل شود.

این گروه شبه‌نظامی خلافت خودخواندۀ خویش را در اوایل سال گذشته (1398) در عراق و سوریه از دست داد. اما حمله انتحاری این گروه به یک مراسم عروسی در غرب کابل که بیش از صد تن کشته و زخمی شدند، نمایان‌گر حضور فعال این گروه در افغانستان عنوان می‌شود. گروه دولت اسلامی (داعش) اغلب اهل تشیع افغانستان را هدف حملات انفجاری و انتحاری قرار می‌دهد.

چهار سا قبل آمریکا بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌یی را در شرق افغانستان استفاده کرد. این بمب که به «مادر بمب‌»‌ها معروف است، در ۲۴ حمل سال ۱۳۹۶ در روستای «مومند دره»ی ولسوالی اچین ننگرهار پرتاب شد. در آن زمان ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهایی آمریکایی و ناتو در افغانستان گفته بود که هدف استفاده از این بمب، از بین بردن شبکه تونل‌های داعش بوده است. او استفاده از مادربمب‌ها را در اچین ننگرهار مناسب‌ترین سلاح برای هدف عنوان کرده بود.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان خواست‌گاه اصلی گروه دولت اسلامی (داعش) در کشور به‌شمار می‌رود. رئیس‌جمهور غنی سال‌پار در سفری به این ولایت از نابودی کامل این گروه در افغانستان خبر داد. اکنون که یک سال از این اظهارات آقای غنی می‌گذرد، دیده می‌شود که این گروه کماکان در حوزۀ شرق کشور فعال است و برخی از حملات‌ش را در کابل و دیگر شهرهای افغانستان از  همین ولایت مدیریت می‌کند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54245

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading