بازتاب نیوز

مهاجرت نامنظم؛ جوانی که پنج شبانه روز را در جنگل سپری کرد

١٧ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

سمیر 27 ساله باشندۀ شهر لشکرگاهِ ولایت هلمند جوانی است که دو سال پیش به دلیل بیکاری و ناداری راه مهاجرت نامنظم را در پیش گرفت.

او می‌خواست با رفتن به اروپا به یک زنده‌گی آسوده و رویایی دست یابد، اما بی‌خبر از آن‌ که مسیری را که انتخاب کرده در هر قدمش خطر مرگ است.

سمیر می‌گوید که قاچاقبر با سخنان شیرین‌ مسیر مرگبار مهاجرت نامنظم را برای او و همراهانش خیلی ساده و آسان تعریف کرده بود. او می‌گوید، از آنجایی که پیشینۀ سفر در این مسیر مرگبار را نداشته، فریب سخنان قاچاقبر را خورد.

به گفتۀ سمیر، قاچاقبر پس از آغاز سفر اصلن با او و همراهانش برخورد انسانی نکرده است. هر چند که سمیر تا کشور ترکیه به گونۀ قانونی مهاجرت کرده بود، اما با آن ‌هم مرگ را با چشمان خود دیده است.

در کشور ترکیه سمیر و همراهانش چندین‌بار میان قاچاقبران انسان دست‌به‌دست شدند و از کوه‌ها، دشت‌ها و بیابان‌ها گرسنه و تشنه عبور کردند.

سمیر می‌افزاید که پنج شبانه روز را بدون آب و غذا در جنگلی در مسیر میان ترکیه و بلغاریا سپری کرده است.

او می‌گوید، پس از رسیدن به بلغاریا 6 ماه را در یک اردوگاه مهاجران در این کشور سپری کرد و در این مدت روزگارش بیشتر از پیش تیره شد. پس از 6 ماه سمیر دو باره به افغانستان برگردانده شد.

سمیر از دیگر جوانان می‌خواهد که پیش از رفتن به این‌گونه سفرهای پر خطر عاقبت‌اش را نیز بسنجند.

در این حال سیدمحمد رامین، رئیس مهاجران ولایت هلمند می‌گوید که به منظور جلوگیری از مهاجرت نامنظم برای جوانانی همچون سمیر، بخش خدمات مشوره‌دهی را ایجاد کرده‌اند. او می‌گوید که مسئولان این بخش برای این افراد به گونۀ انفرادی و گروهی مشوره‌های حقوقی ارایه می‌کنند.

این تنها سمیر نیست که برای دست‌یابی به زنده‌گی بهتر با انتخاب مهاجرت نامنظم شکار قاچاقبران شد، بلکه همانند سمیر هزاران جوان دیگر نیز هستند که روایت‌های تلخ‌تری را برای گفتن دارند.

به مهاجرت نامنظم نه بگویید!

در این زمینه:

ساده‌گی مسیر مهاجرت نامنظم «افسانه است»

مهاجرت نامنظم؛ قماری که فقط بازنده دارد

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54242

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading