بازتاب نیوز

طالبان: در صورت دوام وضعیت، حملات‌مان را افزایش می‌دهیم

١٧ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی گفته که توافق‌نامه صلح این گروه با آمریکا از سوی حکومت افغانستان و نیروهای امریکایی نقض شده است. در اعلامیۀ این گروه که امروز یک‌شنبه، هفدهم حمل نشر شد، تصریح شده که افراد این گروه به تمامی موارد این توافق‌نامه عمل کرده‌اند.

تأخیر در آزادی زندانیان این گروه از زندان‌های افغانستان یکی از موارد نقض شده از سوی آمریکا و دولت افغانستان عنوان شده است. این گروه گفته که قرار بود افراد آنان پیش از آغاز مذاکرات میان‌افغانی آزاد شوند، اما با بهانه‌های مختلف این روند به درستی اجرا نشد.

افزون بر عدم رهایی زندانیان این گروه، موارد ذیل نیز نقض توافق‌نامه صلح عنوان شده است: حملات پهیم به مراکز طالبان که در ساحات جنگی قرار ندارد، بمباران و حملات هوایی در مناطق مسکونی و حملات هوایی بر مناطق تحت کنترل طالبان که در آن هیچ نوع درگیری رخ نداده است.

در اعلامیه این گروه آمده که امارت اسلامی طالبان تاکنون تمام مفاد توافق‌نامه صلح را رعایت کرده است.

طالبان گفته که امارت اسلامی پیوسته از آمادگی برای مذاکره با نماینده‌گان دولت افغانستان سخن زده، اما عدم رهایی زندانیان این گروه، مذاکرات بین‌الافغانی را به تأخیر انداخته است.

در اعلامیه آمده است: «در هلمند، کندهار، فراه، کندز، ننگرهار، پکتیا، بدخشان، بلخ و دیگر بخش‌های افغانستان، سرپیچی‌های زیادی از توافق‌نامه شده است.»

اعلامیه از آمریکا خواسته تا ضمن رعایت مفاد توافق‌نامه، دیگر همکاران خود را نیز به رعایت کامل آن متوجه سازد.

طالبان هشدار داده، در صورت تداوم این تخطی‌ها، فضای بی‌اعتمادی به‌وجود می‌آید و واکنش طالبان به این حملات، سطح درگیری را افزایش خواهد داد.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54255

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading