بازتاب نیوز

کرونا و حیات وحش؛ ینگ ینگ و لی لی پس از ده سال فرصت یافتند با هم خلوت کنند

١٩ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

پاندا امروزه فقط در چند کوهستان مرکزی چین، عمدتاً در ایالت سیچوآن و در حد کمتری در شاآن‌شی و گانسو زنده‌گی می‌کند. پانداها زمانی در نواحی کم‌ارتفاع‌تر هم زنده‌گی می‌کردند، اما با پیش‌رفت زمین‌های زراعتی و هم‌زمان از بین رفتن جنگل‌ها و برخی از عوامل دیگر سبب شد که پانداها به مناطق مرتفع پناه ببرند.

به تازه‌گی مسئولان اوشن‌پارک در هانگ کانگ گفته‌اند که آنان از ده سال به این‌سو تلاش داشتند این دو پاندا را با هم هم‌خانه و هم‌خوابه کنند، اما در مدت این همه‌ سال این پانداها تمایلی برای آمیزش نشان نمی‌دادند. به باور آنان، شاید این دو پاندا برای نزدیک شدن به هم، نیاز به خلوت و تنهایی بیش‌تر داشتند.

در پی همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه شدن شماری از کشورهای جهان و بسته شدن پارک‌های تفریحی، این دو پاندا در خلوت و تنهایی باهم نزدیک شده و آمیزش کردند.

ینگ ینگ و لی ‌لی، دو پاندای اند که سال‌هاست در این پارک – اوشن‌پارک – زنده‌گی می‌کنند. مسئولان این پارک می‌گویند، پس از ده سال تلاش برای هم‌آمیزی طبیعی این دو پاندا، بلاخره آن‌ها با هم نزدیک شدند.

مایکل بوس، مدیر اجرایی عملیات و حفاظت از جانورشناسی می‌گوید، جفت‌گیری طبیعی این دو پاندا برای همه خیلی هیجان‌برانگیز بود. به باور زیست‌شناسان و جانورشناسان، شانس آبستن در جفت‌گیری طبیعی در مقایسه با القاح منصوعی بلندتر است.

از اواخر ماه مارچ، زمانی که این پارک به‌روی بازدیدگننده‌گان بسته شد، ینگ ینگ جفت مونث وقت بیش‌تر خود را در داخل آب سپری می‌کرد، اما لی لی، جفت مذکر با حس بویایی دنبال ینگ ینگ می‌گشت.

مسئولان این پارک در رفتار این دو پاندا تغیراتی را که هنگام تولید نسل به‌میان می‌آید، مشاهده کرده‌اند. نسل‌گیری میان پانداها میان ماه مارچ و می صورت می‌گیرد.

 هنوز زود است که گفته شود ینگ ینگ حامله است یا نه، اما مسئولان باغ‌ وحش حرکات و تغییرات وجودی او را از نزدیک زیر نظر دارند.

پانداها در نواحی مرکزی و جنوب – غربی چین زنده‌گی می‌کنند. پانداهای که در باغ‌وحش‌ها زنده‌گی می‌کنند، معمولاً غذاهایی مانند عسل، تخم پرنده‌گان، ماهی، کیله و برگ گیاهان را می‌خورند.

نسل این حیوان به شدت در معرض انقراض است. بر اساس گزارش‌ها، ۲۳۹ پاندا در چین و ۲۷ پاندا نیز در باغ‌وحش‌های بیرون از چین زنده‌گی می‌کنند. تخمین زده می‌شود حدود 1590 پاندا در طبیعت زندگی می‌کنند اما یک مطالعه بر اساس تحلیل‌های ژنتیکی تخمین زده که بین 2000  تا 3000 پاندا می‌تواند در طبیعت وجود داشته باشد و گزارش‌هایی نیز وجود دارد که پانداهای موجود در طبیعت در حال افزایش است.
 

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54285

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading