بازتاب نیوز

شاهین: گروه فنی ما دیگر در نشست‌های بی‌نتیجه اشتراک نمی‌کند

١٩ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

طالبان می‌گویند، هیأت سه نفری این گروه که برای رهایی زندانیان در کابل به سر می‌برد، سر از امروز (سه‌شنبه، 19 حمل) در نشست‌های بی‌نتیجه، اشتراک نمی‌کند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، هیأت این گروه برای شناسایی زندانیان به کابل فرستاده شد، زیرا قرار بود طبق وعده رهایی زندانیان آغاز شود. اما به گفتۀ او، این روند به بهانه‌های گوناگون به تعویق می‌افتد و بنابراین دیگر گروه فنی‌شان با «جهات مربوطه» در نشستی اشتراک نخواهد کرد.

شاهین در پیامی در صفحۀ توییترش نوشته است که این گروه «بر بنیاد توافق‌نامه با آمریکا، تیم تخنیکی کمیسیون زندانیان را برای تصدیق و تثبیت زندانیان به کابل فرستاد، اما متأسفانه به بهانه‌های مختلف رهایی آنها تا اکنون به تعویق افتاده ‌است.»

سه شنبه هفتۀ گذشته طالبان اعلام کردند که هیأت سه نفری از این گروه برای رهایی زندانیان‌شان به کابل رسیده است.

یک روز پس از آن دفتر شورای امنیت ملی از گفت‌وگوی کمیتۀ فنی گروه نخست تماس صلح دولت با هیأت طالبان در بارۀ رهایی زندانیان، در کابل خبر داد.

اما روز گذشته عبدالمتین بیک، رئیس ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی و عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح با طالبان در کابل گفت که طالبان برای نخستین مرحلۀ رهایی زندانیان‌شان، فهرست پانزده نفری از فرماندهان جنگی‌شان را به حکومت داده‌اند که «عملاً دست‌شان به خون مردم آغشته است.»

او گفت که رهایی این زندانیان امکان پذیر نیست و دولت حاضر شده 400 زندانی کم‌خطر این گروه را رها کند، اما طالبان نمی‌پذیرند.

آقای بیک افزود که رهایی 15 فرمانده بلندپایۀ طالبان که در حمله‌های بزرگ هراس‌افگنانه دست داشتند، سبب سقوط ولایت‌ها در کشور و ادامۀ خشونت‌ها خواهد شد.

اما سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر می‌گوید که این پانزده نفر شامل فهرست 5 هزار زندانی هستند که پیش از این با حکومت افغانستان شریک‌ ساخته شده و رهایی آنها برای کمک به گروه فنی طالبان برای شناسایی دیگر زندانیان لازم است.

در این زمینه:

هیأت فنی سه نفری طالبان برای انتقال زندانیان به کابل آمد 

نخستین گفت‌وگوی رو در روی گروه صلح دولت با هیأت طالبان در کابل انجام شد

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54284

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading