بازتاب نیوز

باشنده‌گان بامیان: حکومت در امر مبارزه با ویروس کرونا سیاسی برخورد می‌کند

١٩ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

شماری از باشنده‌گان، کنش‌گران مدنی و اعضای جنبش روشنایی در ولایت بامیان در یک گردهمایی اعتراضی با رعایت توصیه‌های پزشکی، پول اختصاص‌یافته از سوی حکومت برای مبارزه با ویروس کرونا به این ولایت را ناعادلانه و تبعیض‌آمیز عنوان کرده‌اند.

معترضان می‌گویند، حکومت در شرایط حساس کنونی که شماری از کشورهای جهان با تمام امکانات با این ویروس کشنده مقابله می‌کنند، دست از عمل‌کرد های تبعیض‌آمیز بردارد و نیازمندی هر ولایت را با دقت بررسی و براساس آن بودجه اختصاص دهد.

معترضان بامیانی، ایجاد مرکز تشخیص ویروس کرونا را از اولویت‌های باشنده‌گان این ولایت عنوان کرده و از حکومت خواسته‌اند که با ایجاد مرکز تشخیص و تداوی بیماران مبتلا به ویروس کرونا، جلو فاجعه را بگیرد.

عبدلله دانشیار، یکی از باشنده‌گان بامیان و عضو جنبش روشنایی در این ولایت می‌گوید که نبود مرکز تشخیص کوید-۱۹ و مرکز ویژۀ تجرید و تداوی بیماران کرونا نگرانی بامیانیان را دو چند کرده است.

به گفتۀ آقای دانشیار، تنها چند بستر معدود برای بیماران کرونا در شفاخانه ولایتی این ولایت آماده شده است که با توجه به افزایش شمار مبتلایان در کشور کافی نیست.

نبود مرکز تشخیص ویروس کرونا در این ولایت سبب شده تا نتایج آزمایش موارد مشکوک به این ویروس، پنج روز زمان را در بر بگیرد.

از سوی دیگر، باشنده‌گان بامیان از رهبران حکومت خواستار حل بحران سیاسی شده و از آنان درخواست کرده‌اند که در این روزهای دشوار در کنار مردم بمانند و متحدانه به جنگ کرونا بروند.

باشنده‌گان بامیان اختصاص ۳۰ میلیون افغانی را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و تداوی بیماران مبتلا به آن را ناچیز می‌دانند و از حکومت خواستار تجدید نظر در مقدار این پول شده‌اند.

برخلاف ادعای باشنده‌گان این ولایت، عبدالطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان به سلام‌وطندار می‌گوید که اداره محلی بامیان به حکومت مرکزی ایجاد یک مرکز با ظرفیت ۳۵۰ بستر را پیشنهاد کرده است.

به گفتۀ آقای عظیمی، از ۳۰ میلیون افغانی بودجۀ اختصاصی مبارزه با کرونا، ۲ میلیون آن به دست‌رس اداره محلی بامیان قرار گرفته است که براساس فرمان رئیس‌جمهور و برحسب ضرورت برای پیش‌گیری از این ویروس مصرف خواهد شد.

به گزارش اداره محلی بامیان، تا کنون ۳۰ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در این ولایت شناسایی شده و از میان 20 مورد آن منفی بوده و 10 مورد دیگر آن در آزمایشگاه‌های وزارت صحت آزمایش می‌شوند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۴۲۳ تن رسیده که ۱۸ تن بهبود یافته و ۱۱ تن دیگر جان باخته‌اند. وزارت صحت کشور برای جلوگیری از گسترش این ویروس شماری از شهرهای کشور را قرنطینه اعلام کرده است.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54288

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading