بازتاب نیوز

هییت فنی طالبان پس از شکست‌ گفت‌وگوها با حکومت، کابل را ترک کرد

١٩ حمل ١٣٩٩ آریانا خبر

یک عضو هییت مذاکره‌کننده دولت به آریانانیوز می‌گوید که این هییت با حکومت روی آزادی زندانیان به توافق نرسید. به گفته او، هییت طالبان خواستار آزادی برخی فرماندهان ارشد این گروه بود، اما دولت تنها روی آزادی برخی زندانیان با تهدید کم، توافق داشت.

از سوی هم دفتر سیاسی طالبان در دوحه از توافق مذاکرات هییت فنی طالبان با حکومت افغانستان خبر می‌دهد و می‌گوید: روندآزادسازی زندانیان به بهانه‌های مختلف تاکنون به تاخیر افتاده است.

بیش از یک هفته‌ پیش هییت سه نفری طالبان وارد کابل شد تا برای آزادی زندانیان طالب، با حکومت افغانستان گفتگو کند.

هرچند دو طرف چندین بار گفت‌وگو کردند و قرارهایی برای آزادی زندانیان گذاشته شد، اما سرانجام حکومت و طالبان روی چگونگی آزادسازی زندانیان دو طرف به توافق نرسیدند، بن‌بست به جایی کشید که هییت فنی طالبان دست خالی و بدون هیچ نتیجه‌ای، کابل را ترک کند.

اکنون طالبان ناراحت‌تر به نظر می‌رسند، زیرا آنها انتظار داشتند بر بنیاد توافق‌نامه آمریکا و این گروه، زودتر پنج‌هزار زندانی، بدون قید و شرط، آزاد شوند و از همین رو به کابل هییت فرستادند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد: “به بهانه‌های مختلف رهایی زندانیان تا اکنون به تعویق افتیده است. ازهمین‌رو هییت فنی ما از سه‌شنبه با جهت‌های مربوطه در نشست‌های بی‌نتیجه اشتراک نمی‌کند.”

بار دیگر، همین سئوال در اذهان است؛ چرا بن‌بست؟

طالبان می‌خواستند در مرحله نخست دست‌کم ۱۵فرمانده بزرگ و مهم این گروه از بند آزاد شوند، اما دولت می‌گفت نه، نخست ۴۰۰زندانی ای را آزاد می‌کند که کهنه‌سن اند، حق‌عبدی بالای شان نیست و وقت زندان شان نیز کم مانده‌است.

حکومت می‌گوید نمی‌شود که به هر سفارش طالبان تمکین کند و بپذیرد.

آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها نیز به پیشرفت در روند آزادسازی زندانیان منوط است، تا این‌جای کار سرنوشت تفاهم سیاسی داخلی و پایان منازعه مبهم‌تر شده‌است.

ایالات متحده آمریکا اما، پیوسته بر توافق کابل و طالبان روی آزادی زندانیان دو طرف پافشاری کرده تا یک بند مهم توافق‌نامه اش با طالبان را عملی کند و راه برای مذاکرات طرف‌های داخلی باز شود.

لینک اصلی: https://ariananews.af/هییت-فنی-طالبان-پس-از-شکست‌-گفت‌وگوها/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading