بازتاب نیوز

گروه طالبان هیأت فنی خود را به بازگشت فوری از کابل فراخواند

١٩ حمل ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که این گروه هیأت سه نفری خود را به صورت فوری از کابل فراخوانده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توییتی نوشته است که براساس موافقت‌نامه صلح که با امریکا امضا کرده است، باید زندانیان این گروه پیش از این رها و راه برای مذاکرات بین‌الافغانی باز می‌شد.

او گفته است: «جهت مربوط [حکومت افغانستان] رهایی زندانیان ما را عمداً به تاخیر می‌اندازد و از توافق‌نامه صلح تخلف می‌کند.»

یک هیأت سه نفری گروه طالبان هفته گذشته وارد کابل شد. این هیأت با هیأت تماس مقدماتی دولت افغانستان درباره رهایی زندانیان چندین دور گفت‌وگوهایی را پشت درهای بسته انجام داد، اما به نظر می‌رسد این گفت‌وگوها نتیجه‌ای نداشته است.

طالبان صبح امروز اعلام کرد که هیأت اعزامی این گروه پس از این در نشست‌های «بی‌نتیجه» شرکت نمی‌کند.

شورای امنیت ملی به کناره‌گیری هیأت فنی طالبان از گفت‌وگو با دولت افغانستان در مورد رهایی زندانیان واکنش نشان داد.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، روز سه‌شنبه، نزدهم حمل، در توییتی گفته است که بحث و گفت‌وگو در مورد رهایی زندانیان نیروهای امنیتی و طالبان وارد مرحله مهم شده است.

او گفته است که کناره‌گیری از مذاکرات در این مرحله، نشان‌گر جدی نبودن طالبان برای برقراری صلح است.

جاوید فیصل تأکید کرده است حکومت افغانستان و رییس جمهور متعهد به تأمین صلح‌ هستند و حکم محمداشرف غنی در مورد رهایی زندانیان قابل اجرا است.

عبدالمتین بیگ، رییس اداره مستقل ارگان‌های محل، روز دوشنبه، ۱۸ حمل، در یک نشست خبری علت تاخیر در رهایی زندانیان طالبان از سوی دولت را اعلام کرد.

او که یکی از اعضای هیات گفت‌وگوکننده دولت برای صلح با طالبان نیز هست، گفت که علت این تاخیر، پافشاری گروه طالبان روی رهایی ۱۵ فرمانده ارشد این گروه از بند دولت است.

او با بیان این‌که این شمار از فرماندهان طالبان از عاملان و سازمان‌دهنده‌گان حملات انتحاری و تروریستی مرگ‌بار در کشور شناخته شده‌اند و دستان‌شان در خون مردم رنگ است، دولت نمی‌تواند آن‌ها را از زندان آزاد کند.

به گفته بیگ، با رهایی این فرماندهان بیم آن می‌رود که طالبان دست به خشونت‌های بیش‌تری بزنند و برای سقوط ولسوالی‌ها اقدام کنند.

مطابق موافقت‌نامه دوحه و اعلامیه مشترک کابل – واشنگتن، طالبان به رهایی یک‌هزار زندانی وابسته به دولت و دولت نیز متعهد به رهایی پنج‌هزار زندانی این گروه است. این کار اما به دلیل اختلافات دیدگاه بین دو طرف در موارد مختلف از جمله شرایط رهایی زندانیان تا کنون انجام نشده است.

لینک اصلی: https://8am.af/the-taliban-have-called-on-their-technical-staff-to-return-immediately-from-kabul/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading