بازتاب نیوز

ساخت نخستین لابراتوار تشخیص سنگ های قیمتی در افغانستان

٢٨ ثور ١٣٩٩ روزنامه اقتصادی وادصم

قرار است نخستین لابراتوار تشخیص سنگ های قیمتی بنام “قلب راه ابریشم” به کمک اداره انکشافی ایالات متحده امریکا “USAID” در ماه جون سال روان میلادی راه اندازی شود.

بر اساس گزارش Medium.com، لابراتوار تشخیص سنگ های قیمتی هرات در قسمت شناسایی، اهدای گواهی نامه، برش (قطع کردن) و صیقل دادن سنگ های قیمتی  مطابق رهنمود های بین المللی فعالیت نموده و نیز در قسمت معرفی این سنگ ها به بازار های بین المللی نقش مهم را ایفا میکند.     

این لابراتوار برا علاوه استخراج و دسته بندی سنگ های قیمتی، در قسمت شناسايى، تصدیق، رساندن این سکتور به خودکفایی، ایجاد فرصت های کاری، بازاریابی در داخل و خارج از کشور و همچنان ایجاد درآمد برای حکومت و تجاران نیز فعالیت میکند.  

اداره انکشافی ایالات متحده امریکا ویا USAID INVEST در بخش تهیه کمک های مالی و تخنیکی که شامل تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز، گماشتن متخصصین سنگ های گرانبها و بازاریابی در داخل و خارج میباشد، با این لابراتوار کار خواهد کرد.  

یکی از بزرگ‌ترین عوامل که باعث عدم پیشرفت در بخش سنگ های قیمتی در افغانستان میشود، قاچاق آن به کشور های همسایه عمدتاً به پاکستان میباشد. تجاران این سنگ ها را برای شناسایی و پالش و نظر به نبود مراکز و لابراتوار های تشخیصی، به شکل غیر قانونی به پاکستان انتقال می‌دهند. 

احمد رحمانی، رئیس عمومی شرکت سنگ لاجورد به Medium.com گفته است که چون تاجران برای شناسایی،  قطع نمودن و فروش سنگ های قیمتی در داخل کشور لابراتوار ندارند بناءً مجبور هستند به شکل غیر قانونی آنرا به پاکستان انتقال دهند. این سنگ ها در پاکستان بدون در نظر داشت نوعیت آن به بسیار قیمت ناچیز به فروش میرسند.

طلوع نیوز در سال ۲۰۱۶ گزارش داده بود که سالانه به ارزش ۲۶ میلیون دالر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به شکل غیر قانونی از افغانستان خارج شده و به پاکستان قاچاق می‌شوند.

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/saakht-nukhesteen-lab-baraye-tashkhees-sang-hai-qemati-dar-afghanistan-8272/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading