بازتاب نیوز

یوناما: در ماه اپریل، طالبان ۲۰۸ مورد و نیروهای دولتی ۱۷۲ مورد تلفات به غیرنظامیان وارد کرده‌اند

٣٠ ثور ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

دفتر معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان و عدم احترام گروه‌های درگیر به قوانین بین‌المللی بشردوستانه، شدیداً ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف جنگ از سوی طرف‌های درگیر شده و بر آغاز گفتگوهای میان افغانان تاکید کرده است.

یوناما امروز سه‌شنبه ۳۰ ثور، در اعلامیه‌یی گفته است که طالبان مسوول ۲۰۸ مورد تلفات غیرنظامیان در ماه اپریل بوده که افزایش ۲۵ درصدی را در مقایسه با ماه اپریل سال گذشته نشان می‌دهد.

در بخشی از اعلامیه آمده است که نیروهای امنیتی مسوول ۱۷۲ مورد تلفات غیرنظامیان بوده که ۳۸ درصد افزایش را در مقایسه با همین ماه در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد.

این سازمان گفته است که افزایش شمار تلفات غیر نظامیان نشان دهنده نیاز فوری به توقف جنگ و تمرکز دوباره بر گفتگوهای صلح می‌باشد.

دیبورا لیونز، نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد و رییس یوناما گفته است: "من خواهان توقف جنگ هستم و از گروه های درگیر می‌خواهم تا به قانون بین المللی بشردوستانه که برای حفاظت از افراد ملکی می‌باشد، احترام بگذارند."

او افزوده است: "مذاکرات بین الافغانی صلح باید هر چه زودتر آغاز گردد."

دفتر سازمان ملل متحد گفته است که از اول اپریل به این سو، بر علاوه حمله هفته گذشته بر بیمارستانی در کابل که کسی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است، اختطاف ۱۵ کارمند صحی توسط طالبان و همچنان تهدید کارمندان صحی و مصادره تجهیزات صحی توسط نیروهای ملی امنیتی افغان را مستند سازی کرده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42080-2020-05-19-05-48-47

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0