بازتاب نیوز

خلیل‌زاد: تمام طرف‌ها باید خشونت را کاهش دهند

١ جوزا ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که با ملابرادر، معاون سیاسی گروه طالبان در دوحه و همچنان رهبران حکومت افغانستان در کابل دیدار کرده و گفته است که تمام طرف‌ها باید خشونت را کاهش دهند.

آقای خلیل‌زاد، امروز پنج‌شنبه اول جوزا، در صفحه‌ی تویتر خود نگاشته است که در دیدارش با ملابرادر و اعضای کمیسیون طالبان تاکید کرده است که "توافق‌نامه امریکا با طالبان درهم پیوسته است: تعهدات ضد تروريسم، مذاکرات بین الافغانی، خروج نیروها، و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش بس دایمی شود."

آقای خلیل‌زاد افزوده است: "من به طالبان گفتم که تمام جوانب باید خشونت را کاهش دهند. هزینه‌ی این جنگ را افغان‌های بی‌گناه، بسیار زیاد و از مدت‌ها، متحمل شده اند."

او گفته است که نگرانی‌های امریکا درباره‌ی حملات اخیر طالبان در قندوز، غزنی و خوست را و همچنان نگرانی طالبان در مورد دستور رییس‌جمهور اشرف غنی در مورد آغاز عملیات تهاجمی نیروهای امنیتی افغان را به بحث گرفته‌اند.

به گفته‌ی او، در این دیدار طالبان تعهد شان‌را به توافق‌نامه و تطبیق آن ابراز داشته اند.

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته است که در دیدار خلیل‌زاد با ملا برادر آخند، معاون سیاسی این گروه، در مورد تسریع روند صلح افغانستان به‌گونه‌ی مفصل بحث شده است.

همزمان آقای خلیل‌زاد پس از سفرش از دوحه به کابل می‌گوید که روز گذشته با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه دیدار و توافق کرده که "سطح خشونت بسیار بلند است و نیاز است که برای کاهش آن از سوی تمام طرف‌ها، فوراً اقدام شود."

آقای خلیل‌زاد گفته است: "ما همچنان بر اهمیت برآورده ساختن (سریع) دیگر تعهداتی که در توافق‌نامه ایالات متحده - طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان، به شمول رهایی زندانیان از هر دو سو و آغاز مذاکرات بین الافغانی صورت گرفته، توافق نمودیم."

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42107-2020-05-21-06-26-15

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading