بازتاب نیوز

تدابیر بعدی روند صلح و توافق سیاسی؛ محور بحث خلیلزاد با غنی و عبدالله

١ جوزا ١٣٩٩ صدای آمریکا

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان در دیدار با رییس جمهور و رییس شورای عالی مصالحۀ افغانستان بر اقدامات بعدی پروسۀ صلح و تطبیق توافقنامه میان دو رهبر سیاسی افغان تاکید کرده است.

زلمی خلیلزاد که دور تازۀ سفرهایش را به منطقه آغاز کرده است، به گونۀ جداگانه با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در کابل دیدار کرده و تفاهم سیاسی میان دو جانب را تبریک گفته است.

آقای خلیلزاد امروز پنجشنبه ۲۱ می (اول جوزا) در یک سلسله تویت‌ها گفته است: "ما در مورد اقدامات بعدی که برای تطبیق توافق میان هر دو رهبر به آن نیاز است، صحبت کردیم. در مورد صلح، ما توافق کردیم که سطح خشونت بسیار بلند بوده و نیاز است که برای کاهش آن تمام جوانب، فوری اقدام کنند".

همچنان نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان گفته است که در این دیدارها بر عملی‌شدن بی‌درنگ تعهدات برای رهایی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی توافق شده است.

آقای خلیلزاد بر اهمیت عملی‌کردن سایر تعهدات توافقنامه امریکا – طالبان و اعلامیه مشترک امریکا – افغانستان نیز تاکید کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که هر دو جانب روی اقدامات بعدی در پروسۀ صلح صحبت کرده و بر تامین آتش‌بس یا کاهش خشونت قبل از آغاز مذاکرات مستقیم، تاکید کرده اند.

حکومت افغانستان به نقل از آقای خلیلزاد گفته است در این مورد با طالبان صحبت خواهد کرد.

ارگ گفته است که دو جانب در مورد رهایی زندانیان طالب نیز صحبت کرده اند: "خاطر نشان گردید که حکومت افغانستان و طالبان در این زمینه، روی میکانیزم‌های واضح و کلمه معقول که از سوی تیم‌های تخنیکی دو طرف انجام شود و مورد قبول هر دو جانب باشد، به موافقت برسند".

از سویی هم، آقای خلیلزاد در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ افغانستان وعده کرده است که ایالات متحده امریکا با او و تیم وی از نزدیک کار خواهد کرد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/Khalilzad-met-Ashraf-Ghani-and-Abdullah-Abdullah/5429663.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading