بازتاب نیوز

ریاست جمهوری افغانستان: توافق با عبدالله به معنای تقسیم 50 درصدی قدرت نیست

٢ جوزا ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «دواخان مینه پال» معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که حرف از تقسیم قدرت 50 درصدی بین اشرف غنی و عبدالله نادرست است.

وی بار دیگر تاکید کرد که این توافق سیاسی به معنای تقسیم قدرت برابر نیست.

به گزارش کلید، معاون سخنگوی ارگ خاطرنشان کرد: عبدالله اگر مدیریت شورای عالی مصالحه را به عهده بگیرد با حمایت او و بر اساس شایستگی، افرادی در کابینه نقش خواهند گرفت.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که 28 اردیبهشت ماه سال جاری اشرف غنی و عبدالله توافق سیاسی را پس از ماهها جنجال انتخاباتی به امضا رساندند.

در این توافقنامه درباره مشارکت عبدالله در دولت افغانستان آمده است که معرفی 50 درصد کابینه از جمله وزارتخانه‌های کلیدی باید توسط عبدالله معرفی شود و والی‌های ولایت‌ها نیز براساس یک قاعده مورد توافق دو طرف معرفی می‌شوند.

چانه‌زنی اشرف غنی و عبدالله در آستانه توافق سیاسیحکومت «مشارکت ملی» نسخه اولیه حل اختلافات اشرف غنی و عبداللهافغانستان| رایزنی عبدالله و اشرف غنی برای تقسیم قدرت ادامه داردحمایت ایران، پاکستان، چین و روسیه از توافق عبدالله و اشرف غنی

منابعی پیش از این به «آریانا» گفته بودند که دو رقیب سیاسی هنوز مشغول رایزنی برای تقسیم قدرت هستند و تلاش می‌کنند تا سهم عبدالله را در وزراتخانه‌ها، ریاست‌های مستقل، ولایت‌ها و سفارت‌ها مشخص کنند.

براساس این گزارش عبدالله در رایزنی با حامیان سیاسی‌اش کار را بر روی ایجاد شورای عالی مصالحه را آغاز کرده است.

«عبدالسبحان مصباح» معاون اتحادیه حقوقدانان افغانستان نیز درباره ضمانت اجرایی این توافقنامه گفت که برای حل و فصل منازعاتی که ممکن است در آینده رخ دهد ضمانت اجرایی وجود ندارد زیرا این توافقی بین سیاسیون است.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/03/02/2271367/ریاست-جمهوری-افغانستان-توافق-با-عبدالله-به-معنای-تقسیم-50-درصدی-قدرت-نیست

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading