بازتاب نیوز

۶۴ پزشک و کارمند بهداشتی در بلخ به بیماری کوویدنزده مبتلا شده‌اند

٢ جوزا ١٣٩٩ طلوع نیوز

ریاست صحت‌عامه‌ بلخ می‌گوید که ۶۴ پزشک و کارمند بهداشتی این ولایت مبتلا به بیماری کووید نزده استند.

نظام‌الدین جلیل، سرپرست ریاست صحت‌عامه بلخ‪ ‬ می‌گوید که ویروس کرونا با گذشت هر روز رو به افزایش است: «زمانی که ۶۴ نفر هم‌مسلک من مصاب به بیماری کووید نزده می‌شوند در ولایت بلخ، به این معنی است که او هر لحظه با مریض روبه‌رو است.»

او از مردم می‌خواهد که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به رهنمودهای بهداشتی وزارت صحت‌عامه عمل کنند.

استفاده از ماسک، دست‌کش، شستن دست‌ها با صابون در روز برای چندین بار، ضد عفونی کردن وسایل و محیط زنده‌گی بخش‌های از رهنمودهای بهداشتی وزارت صحت است.

در بلخ هم‌اکنون ۹۹۶ تن به بیماری کوویدنزده مبتلا استند. ۲۷ بیمار درمان شده‌اند و ۲۹ بیمار دیگر هم جان‌باخته‌اند.

آقای جلیل می‌گوید که آزمایشگاه شناسایی بیماران کووید نزده در بلخ توانایی آزمایش بیش از ۱۲۰ نفر را در یک شبانه‌روز ندارند و اگر شمار مبتلایان به بیماری کووید نزده افزایش یابد، کار رسیده‌گی به آنان دشوارتر خواهد شد.

پزشکان در بلخ می‌گویند که روزانه بین سه‌صد تا چهارصد تن مشکوک به کرونا از ولایت بلخ و دیگر ولایت‌های شمال‌کشور برای آزمایش به آزمایشگاه شناسایی بیماران کووید نزده در مزارشریف مراجعه می‌کنند.

غوث‌الدین انوری، مسسول شفاخانه حوزه‌یی بوعلی‌سینای بلخی در مزارشریف گفت: «گاه‌گاهی با کمبود کیت که برای تشخیص ویروس کرونا است مواجه می‌شویم و یا اینکه تست می‌آید در ظرف یک‌هفته در حدود پنجصد تا یکهزار مثلا تست می‌اید و این کفایت نمی‌کند برای مراجعین که در کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند و این یکمقدار مشکلات دارد.»

برای پیکار با ویروس کرونا در بلخ علاوه بر ساخت یک تجریدگاه دوصد بستر برای بیماران کووید نزده، یک مرکز همآهنگی، اداره و فرماندهی مبارزه با ویروس کرونا ایجاد و برای مدتی محدودیت‌ بر گشت‌وگذارها در شهر نیز وضع شد.  

اما محدودیت بر گشت‌وگذار در شهر مزارشریف به تاریخ بیست ثور برداشته شد.

شجاع‌الدین شجاع، معاون والی بلخ در این باره گفت: «ما به آن پیمانه که خواسته بودیم مراحل قرنطینه را جدی بگیریم بنا بر مشکلات اقتصادی که مردم مشکلات اقتصادی و اجتماعی را داشتند نتوانستیم که در کل تطبیق کنیم.»

شمار بیماران کووید نزده در بلخ با گذشت هر روز رو به افزایش است. علت آنهم بی‌پروایی مردم در برابر ویروس کرونا شناخته شده‌است. حالا عالمان دین این بی‌پروایی را گناه می‌دانند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/health/۶۴-پزشک-و-کارمند-بهداشتی-در-بلخ-به-بیماری-کوویدنزده-مبتلا-شده‌اند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading