بازتاب نیوز

ترکیه دو زن آلمانی متهم به عضویت در داعش را اخراج کرد

٢ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

این روزها در مورد "دولت اسلامی" یا داعش کمتر گزارش داده می شود، اما به معنای این نیست که این سازمان تروریستی خطرش کمتر شده است. این سازمان هراس افکن هنوز هم در کشورهای مختلف از جمله در افغانستان حملات مرگباری را سازماندهی می کند.

براساس گزارش خبرگزاری آلمان، ترکیه دو زن متهم به عضویت در گروه تروریستی داعش را به زادگاه شان آلمان فرستاده است.

مرتبط:   یک سازمان امدادی خواستار انتقال کودکان و زنان آلمانی داعش به آلمان شد

پولیس فدرال آلمان به خبرگزاری "دی پی ای" تائید کرده که این زنان با جمعاً چهار کودک شان به روز پنج‌شنبه با یک هواپیما از انقره به میدان هوایی فرانکفورت انتقال داده شدند.

سارنوالی عالی آلمان، یکی از این زنان را به دلیل اتهام عضویت در داعش مورد پیگرد قرار داده است. یک سخنگوی سارنوالی فدرال لمان گفته علیه وی حکم دستگیری صادر شده و هنگام رسیدن به میدان هوایی فرانکفورت بازداشت شده است.

 • Kurdinnen und Jesidinnen beobachten IS-Kämpfer in der Nähe von Mosul (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند نظارت بر فعالیت‌های دشمن

  حسیبه نوزاد، مبارز کردی در نزدیکی شهر موصل عراق از طریق دوربین به خط جبهه‌ای می‌نگرد که مناطق کردنشین را از محلات زیر کنترول داعش جدا می‌کند. جنگجویان کردی همراه با اردوی عراق در حال پیشروی علیه داعش اند.

 • Kurdinnen und Jesidinnen bekämpfen bei Mosul IS-Terroristen (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند پیش‌قراولان مقاومت

  دشمن مشاهده شده و حالا هدف قرار می‌گیرد. حسیبه همراه با همسنگر ایزدی خود اسما دهیر (سوم از سمت راست) جنگجویان داعش یا "دولت اسلامی" را نشانه می‌گیرند. به این ترتیب این زنان کردی و ایزدی در میدان نبرد علیه داعش قرار می‌گیرند.

 • Die kurdische Kämpferin Haseba Nauzad bindet sich die Harre (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند دید واضح

  مهم‌ترین نکته برای هدف قرار دادن دقیق این است که موانع دید از میان برداشته شود. به این دلیل، موها نباید در جریان دید مزاحمت خلق کنند. حسیبه نوزاد خود را برای نبرد آماده می‌کند.

 • Die jesidische Kämpferin Asema Dahir mit einem Teddybär (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند همراه زمان صلح

  اسما دهیر در جریان وقفه جنگ خرسک سرخ رنگ خود را در بغل می‌گیرد؛ سمبول زندگی مملو از آرامشی که در تابستان سال 2014 توسط تروریستان داعش از ایزدی‌ها گرفته شد.

 • Jesiden auf der Flucht, August 2014 (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند آوارگی

  داعش پروای ضعیف‌ترین‌ها و درمانده‌ترین‌ها را هم ندارد. صدها هزار ایزدی در تابستان 2014 مجبور شدند فرار کرده و خود را به مناطق امن برسانند. عکس این مرد کهنسال و همراهان‌اش دو سال قبل تبدیل به نماد رنج ایزدی‌ها در سطح جهان گردیده بود.

 • Vom IS verschlepptes Mädchen (Foto: AP Photo/Dalton Bennett, File)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند ازدواج اجباری با جنگجوی داعش

  این دختر ایزدی نمی‌خواهد صورت‌اش نشان داده شود. او در سال 2014 اختطاف شده و جبراً به ازدواج یک جنگجوی داعش درآورده شد. این دختر 15 ساله دو ماه بعد موفق به فرار شد. حالا او در کنار فامیل‌اش زندگی کرده و از حوادث ناگواری سخن می‌گوید.

 • Ein Kind im zerstörten Kobane (YASIN AKGUL/AFP/Getty Images)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند کوبانی پس از نبرد

  جنگجویان داعش مدتی شهر کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه را نیز زیر تصرف خود داشتند. کرد‌ها مقاومت کردند و سرانجام به کمک حملات هوایی نیروهای امریکایی داعش را از این شهر عقب راندند. آنچه باقی مانده بود ویرانی است و بس.

 • Kurdische und jesidische Kämpferinenn unterhalten sich (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند "ما با هم قدرتمند هستیم"

  داعش علیه همه کسانی که به ایدیولوژی این گروه باور ندارند جنگ می‌کند. این گروه تلاش می‌کند مذاهب و قومیت‌ها را رو در روی هم قرار دهد. اما این استراتژی آن‌ها همیشه کارگر نمی‌افتد. کردها و ایزدی‌ها رفاقت طولانی دارند و به صورت سمبولیک با این تلاش جمعی شان داعش را شکست داده اند.

 • Die Kämpferinnen auf einem bewaffneten Jeep (Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah)
  تصویر: زنان کردی و ایزدی که علیه داعش می‌جنگند جاده آزادی

  داعش از نظر نظامی هنوز هم شکست داده نشده است و بخش‌هایی از سوریه و عراق را زیر کنترول خود دارد. زنان کردی و ایزدی به جنگ خود علیه این گروه ادامه می‌دهند. آن‌ها به داعش این درس را می‌دهند که زنان به هیچ وجه برای بردگی به دنیا نیامده اند.

  نویسنده: کریستین کنیپ/ ع.ف.


برلین و هامبورگ

پیش از این مجله «اشپیگل» در مورد اخراج این دو زن از ترکیه به آلمان گزارش داده بود. براساس این گزارش، زنی که دستگیر شده، باشنده برلین می‌باشد و زن دومی از هاهبورگ است.

چنانچه یک سارنوال ایالت هامبورگ تائید کرده، این ایالت علیه او به دلیل عضویت در یک سازمان تروریستی در خارج تحقیق می کند و حکم دستگیری اش صادر نشده، اما براساس اظهارات پولیس فدرال آلمان، او به ادارات امنیتی هامبورگ تسلیم داده شده است.

معلومات وزارت داخله

یک سخنگوی وزارت داخله فدرال آلمان پیش از رسیدن این زنان به کشورشان، بدون ذکر جزئیات گفت که به این وزارت در مورد بازگشت آنان معلومات داده شده بود.

مجله «اشپیگل» نوشته که این زنان چندین سال پیش به عضویت در گروه تروریستی "دولت اسلامی" یا داعش در سوریه درآمدند. دستگاه قضایی ترکیه تا به حال چندین بار مظنونان به حمایت از داعش را به کشورشان آلمان فرستاده است.

ml/wa (dpa)

ویدیو را ببینید 02:28 به اشتراک گذاری تلاش برای نجات دختران و زنان ایزدی از نزد داعش

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/32afN

تلاش برای نجات دختران و زنان ایزدی از نزد داعش

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/ترکیه-دو-زن-آلمانی-متهم-به-عضویت-در-داعش-را-اخراج-کرد/a-53529846?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading