بازتاب نیوز

اعتراض به کشته‌شدن 5 نیروی امنیتی در بدخشان

٢ جوزا ١٣٩٩ سلام وطندار

 

شماری از باشنده‌گان منطقۀ یفتل‌بالا از مربوطات ناحیۀ هشتم شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان می‌گویند که در نیتجۀ حملۀ طالبان بر پاسگاه نیروهای امنیتی در این منطقه، 2 سرباز ارتش ملی و 3 نیروی ارتش منطقه‌یی کشته و شماری دیگر از این نیروها زخمی شده‌اند.

آنان می‌افزایند که حملۀ گروۀ طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای دولتی در این منطقه از ساعت ۱۲ بامداد (امروز جمعه، 2 جوزا/اردیبهشت) آغاز و تا ساعت 4 صبح ادامه داشت.

این رویداد واکنش خانواده‌های قربانیان و باشنده‌گان محل را برانگیخته است. اعضای خانوادۀ نیروهای امنیتی و شماری از باشنده‌گان منطقۀ یفتل‌بالا در اعتراض به این رویداد، اجساد قربانیان را به شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان انتقال‌داده و از دولت خواهان عدالت شده‌اند.

آنان مسئولان امنیتی را در بخش فرستادن نیروی کمکی و فراهم‌کردن امکانات بیشتر به نظامیان، به کوتاهی متهم می‌کنند.

این معترضان اجساد نیروهای امنیتی را در شهر فیض‌آباد، نخست به شفانه و از آنجا به لوای ارتش انتقال داده‌اند. خانواده‌های قربانیان هدف از این کار را توجه بیشتر دولت به نظامیان کشور و فرزندان مردم عنوان می‌کنند.

ولی‌الله، عضو خانوادۀ یکی از این سربازان کشته‌شده می‌گوید که شمار نیروهای مستقر در خطوط دفاعی در منطقۀ یفتل‌بالا بسیار انده‌ک‌ هستند و از همین‌رو در برابر تهاجم گستردۀ طالبان، تلفات زیادی به این نیروها وارد می‌شود.

در این حال یکی از سربازان ارتش در بدخشان می‌گوید که به دلیل انده‌ک‌بودن نظامیان در پاسگاه‌ها، طالبان هنگام حمله یکبار صدها گلوله شلیک می‌کنند، اما این نیروها تنها 6 گلوله شلیک ‌می‌توانند. به گفتۀ او، زیرا در هر پاسگاه بیش از شش نیروی امنیتی وجود ندارد.

معترضان پس از انتقال قربانیان به لوای ارتش، به خانواده‌های آنان اجازۀ خاکسپاری اجساد را داده‌اند.

ثناالله روحانی، سخنگوی پولیس بدخشان نیز تأیید می‌کند که در نتیجۀ حملۀ طالبان بر پاسگاه نیروهای دولتی در یفتل‌بالا ۵ نیروی ارتش ملی و منطقه‌یی جان باخته‌اند و 7 تن دیگر زخم‌ برداشته‌اند.

به گفتۀ او، در این درگیری 14 طالب نیز کشته و بیش از ده طالب دیگر زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر دفتر رسانه‌های قول اردوی ۲۱۷ پامیر در خبرنامه‌یی می‌گوید که نیروهای امنیتی با حملات زمینی و هوایی حملۀ طالبان بر منطقۀ یفتل‌بالا را پس زده‌اند و ۱۳ عضو این گروه به شمول یک فرمانده‌شان کشته شده‌اند.

در این خبرنامه از تلفات نظامیان در این منطقه چیزی گفته نشده است. گروه طالبان نیز تاکنون در بارۀ تلفات افرادشان در منطقۀ یفتل‌بالا چیزی نگفته‌اند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=55215

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading