بازتاب نیوز

وزارت‌های صحت و حج‌ و اوقاف: روزهای عید در خانه بمانید

٢ جوزا ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

وزارت‌های صحت عامه و ارشاد حج اوقاف از مردم می‌خواهند تا در روزهای عید از خانه بیرون نشوند.

هر دو وزیر تأکید کردند که در روزهای عید بخاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا محدودیت بر گشت‌وگذار بیشتر مراعات گردد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان در نشست مشترک خبری با سرپرست وزارت حج اوقاف به رسانه ها گفت، که با شکسته شدن قرنطین از سوی مردم واقعات ویروس کرونا بیشتر شده است.

او افزود: "خواست و سفارش من اینست. که در سه روز عید از خانه بیرون نشوید، جشن سپری کردن موفقانه ماه مبارک رمضان را در خانه های تان تجلیل کنید، دوستان و اقارب تان را از طریق تلفون و تکنالوژی دیجیتلی معلومات بگیرید، پیام برای شان بدهید، احوال شان را بگیرید، اما از رفتن به خانه های شان خودداری کنید."

این در حالیست که به اساس معلومات وزارت صحت کشور، در ۲۴ ساعت گذشته بیش از هزار و یکصد واقعه مشکوک مورد آزمایش قرار گرفته و از این میان حدود ۵۵۰ واقعه آن مثبت گزارش شده است.

وزارت صحت افغانستان گفته است که در مجموع تعداد واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور به بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ واقعه رسیده و تا کنون ۲۰۵ تن جان باخته و ۹۹۳ تن شفایافته اند.

از سوی دیگر عبدالحکیم منیب سرپرست وزارت ارشاد حج و اوقاف افغانستان، از مردم خواست تا توصیه های صحی را در هنگام ادای نماز عید رعایت کنند.

آقای منیب ازطرف‌های درگیر جنگ نیز خواست تا به احترام ماه مبارک رمضان و عید آتش‌بس کنند تا به زودی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.


او گفت: "من بر تمام مخالفان و حکومت افغانستان و جناح‌های درگیر صدا می‌کنم که به احترام ماه مبارک رمضان، به احترام روزها و شب های عید، بخاطر رضای خدا و رحم کردن به مردم آتش‌بس کنید، و مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنید."

در این حال وزیر صحت عامه نیز از مخالفان مسلح و نیروهای امنیتی خواست تا از مراکز صحی به عنوان سنگر استفاده نکنند.

این در حالیست که برعلاوه گسترش ویروس کرونا، شماری از مردم توصیه های حکومت را نادیده گرفته و قرنطین را مراعات نکرده اند.

اما حکومت می‌گوید، طرح مشخص را بخاطر کاهش قیود برگشت و گذار آماده کرده است که پس از عید تطبیق می‌گردد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30627620.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading