بازتاب نیوز

پنتاگون و اظهارات تازه درباره پناه دادن پاکستان به مخالفان دولت افغانستان

٢ جوزا ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزارت دفاع آمریکا در گزارش تازه‌ای به کنگره این کشور اظهارداشت که دولت پاکستان با پناه دادن به گروه‌های مخالف افغانستان از آنها پشتیبانی نیز می‌کند.

این گزارش می‌افزاید که حضور گروه‌های مخالف دولت کابل در پاکستان، تهدید جدی برای صلح و ثبات افغانستان است.

پنتاگون اظهارداشت که دولت اسلام‌آباد تلاش می‌کند تا با استفاده از نفوذ در مخالفان افغانستان، گفت‌وگوهای صلح این کشور را به سود خود پایان دهد.

این گزارش سه ماهه با همکاری وزارت‌های دفاع، خارجه و اداره توسعه بین‌المللی آمریکا تهیه شده است و حضور نظامی آمریکا در افغانستان را از ماه ژانویه تا مارس تحت پوشش قرار می‌دهد.

انتقاد افغانستان از پاکستان؛ میزبانی و دیدار با طالبان خلاف اصول و روابط بین کشورها استعمران خان: معاهده صلح افغانستان آغازی بر پایان جنگ در منطقه استواکنش طالبان به مقامات پاکستانی: موضوع افغانستان به مسئله «کشمیر» ارتباطی نداردپاکستان: معاهده صلح افغانستان پیروزی ما مقابل خواسته‌های هند است

از سوی دیگر، مقامات پاکستانی همواره تاکید کرده‌اند که از صلح افغانستان حمایت می‌کنند.

دولت پاکستان 22 فوریه سالجاری میلادی گفته بود که عمران خان صدراعظم این کشور در گفت‌وگوی تلفنی با ترامپ از تسهیل روند صلح افغانستان حمایت کرده است.

شماری از کارشناسان می‌گویند که پاکستان در روند صلح افغانستان با آمریکا همکاری کرده اما در بخش همکاری با دولت کابل فعالیتی نداشته است.

در این گزارش آمده که یکی از اهداف اصلی استراتژیک اسلام‌آباد در افغانستان مقابله با رقیب دیرینه‌اش هند است.

با این حال، سرتاج عزیز نخست وزیر سابق پاکستان در مارس سال 2016 میلادی اعتراف کرد که پاکستان نفوذ قابل ملاحظه‌ای بر تعدادی از گروه‌ها از جمله طالبان دارد.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/03/02/2271481/پنتاگون-و-اظهارات-تازه-درباره-پناه-دادن-پاکستان-به-مخالفان-دولت-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading