بازتاب نیوز

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تلفات ملکی را "جنایت جنگی" خواند

٢ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

یافته های تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می دهند که در روزهای ۲۹ و ۳۰ ماه ثور ۱۶ غیرنظامی در حملات طالبان، مردان مسلح غیرمسئول و نیروهای حکومتی کشته شده اند و ۶۳ تن دیگر زخم برداشته اند.

بربنیاد گزارش تازه این کمیسیون این غیرنظامیان در انفجار ماین های کنار جاده، حمله های مستقیم در اجتماعات و حملات هوایی در ولایت های کابل، زابل، پروان و خوست هدف قرارگرفته اند.

این کمیسیون حمله بر افراد ملکی و عبادتگاه ها را مغایر قوانین بشری و کنوانسیون های بین المللی می داند و می گوید این حملات برمبنای اساسنامه محکمه بین المللی جزا «جنایت جنگی» به شمار می روند.

مرتبط:  افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان "نگران کننده" است

 این کمیسیون با نکوهش این حملات، از مخالفان مسلح دولت به گونه جدی می طلبد تا از کشتار غیرنظامیان و استفاده از ماین های کنار جاده خود داری کنند.

براساس آمار سازمان ملل متحد، بیشترین غیرنظامیان در افغانستان براثر اتفجار ماین های کارگذاری شده طالبان کشته و زخمی می شوند.

یک نیروی امنیتی نوزادی را که در حمله مسلحانه زخمی شده را نجات داده است.

یک نیروی امنیتی نوزادی را که در حمله مسلحانه زخمی شده را نجات داده است.

مرتبط:  واکنش مردم به پیام رهبر طالبان: در روزهای عید آتش بس اعلام کنید

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از حکومت می خواهد هنگام عملیات های نظامی برای حفاظت از غیرنظامیان از دقت و احتیاط کار گرفته و جلو فعالیت های افراد مسلح غیرمسئول را بگیرد.

حکومت هم شکایت دارد

شورای امینت ملی افغانستان نیز به ادامه نشر گزارش ها از تلفات غیرنظامیان از سوی طالبان در ماه رمضان، گفته که در هفته چهارم این ماه در ۲۰ ولایت افغانستان، در حملات طالبان ۲۵ فرد ملکی کشته شده اند و ۸۹  تن دیگر زخم برداشته اند.

مقام های حکومت افغانستان در هفته های اخیر بارها از شورشیان طالبان درخواست آتش بس کرده اند، اما طالبان آن را به تکرار رد کرده اند. حکومت این کشور نیز از افزایش شمار تلفات جنگ در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

گروه شورشی طالبان تاکنون در این زمینه واکنشی نشان نداده است. هبت الله آخندزاده چند روز پیش در پیامش به مناسبت عید فطر فقط به واشنگتن اصرار کرده که فرصت پیش آمده از طریق "توافقنامه آوردن صلح به افغانستان" را برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ امریکا "ضایع نکند".

 مرتبط:  رهبر طالبان به امریکا: نگذارید کسی توافقنامه را با تاخیر و ناکامی مواجه سازد

مقام های حکومت افغانستان به این باور اند که طالبان پس از امضای توافق نامه صلح با ایالات متحده امریکا حملات شان را شدت بخشیده اند.

یوناما نیز در گزارش تازه ای از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است و گفته است که طالبان در ماه اپریل مسؤل کشته شدن ۲۰۸ فرد ملکی بوده اند که این رقم ۲۵ درصد افزایش را در مقایسه به زمان مشابه سال گذشته نشان می دهد.

ویدیو را ببینید 02:26 به اشتراک گذاری مردم افغانستان در ماه رمضان صلح و آتش بس می خواهند

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/3bRZr

مردم افغانستان در ماه رمضان صلح و آتش بس می خواهند

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/کمیسیون-مستقل-حقوق-بشر-افغانستان-تلفات-ملکی-را-جنایت-جنگی-خواند/a-53534329?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading