بازتاب نیوز

شش ماه حبس به خاطر تقدیر از حمله به سربازان چک در افغانستان

٢ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

خبرگزاری آلمان گزارش داده پس از آنکه سه سرباز جمهوری چک در حمله ای در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام در آگوست ۲۰۱۸ کشته شدند، این مرد در مرکز شهر اعلامیه هایی نشر کرده بود که در آنها نوشته شده بود: «حق تان بود؛ شما برای کشورم شرم هستید». همچنان از کشته شدن سربازان نیز استفبال کرده و نوشته بود: «ما به میهن پرستان افغانستان تبریک می گوییم؛ سه مزدور اشغالگر چک خلع سلاح شدند».

مرتبط:  اجساد سربازان کشته شده چک به کشور شان رسیدند

محکمه این مرد ۳۸ ساله را به دلیل تایید قتل نیز مجرم شناخت. این مرد در دفاعیه اش خواهان تبرئه شده بود؛ چراکه به باور وی از "حق آزادی بیان" استفاده کرده و اینکه هیچ دلیل برای "قهرمان خواندن سربازان" وجود ندارد.

اما سارنوالی این کشور خواهان تجدیدنظر در حکم شده و برای وی به اتهام "حمایت از تروریسم" درخواست ۱۵ سال زندان کرده است.

جمهوری چک در حال حاضر با ۴۰۰ سرباز در "ماموریت حمایت قاطع" ناتو در افغانستان حضور دارد. براساس تصمیم حکومت در پراگ قرار است شمار این سربازان تا سال آینده به ۲۵۰ تن کاهش یابد.

مرتبط:  چرا حملات خودی در افغانستان افزایش یافته است؟

این سه سرباز جمهوری چک دو سال قبل در یک روز یکشنبه ماه آگوست در جریان گشت زنی  در ولایت پروان هدف حمله انتحاری قرار گرفته و کشته شدند.

در آن حمله یک عضو امریکایی گزمه و دو سرباز افغان زخمی گردیدند. این حمله باعث شد که بحث های گسترده ای در مورد ماموریت نظامی این کشور در افغانستان دامن زده شود.

خبرگزاری آلمان/ر.ش

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/شش-ماه-حبس-به-خاطر-تقدیر-از-حمله-به-سربازان-چک-در-افغانستان/a-53537973?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading