بازتاب نیوز

فرزند خاشقچی: ما قاتلان پدرمان را عفو می‌کنیم

٢ جوزا ١٣٩٩ دويچه وله

این اظهارات علنی سؤال‌های زیادی را یک و نیم سال بعد از قتل خاشقچی خلق می کند؛ مخصوصا اینکه زمان این پیام تویتری به صورت تصادفی انتخاب نشده است.

صالح خاشقچی، پیش از پایان ماه رمضان در یک پیام تویتری نوشت: «اگر انسانی عفو کند و آشتی نماید، در این صورت فرزندش از جانب الله اجر می یابد. به این دلیل ما، فرزندان جمال خاشقچی اعلام می‌کنیم، آن‌هایی که پدرمان را به قتل رسانده اند، عفو می کنیم». صالح توضیح داد که او «اعتماد کامل» بر سیستم قضایی عربستان سعودی دارد.

مرتبط:  قتل خاشقچی: ترکیه علیه ۲۰ فرد مظنون اقامه دعوا می کند

جمال خاشقچی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ در قونسلگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه به صورت فجیعی به قتل رسید. این خبرنگار که در ایالات متحده امریکا زندگی می کرد، یک منتقد سرسخت خانواده سلطتنی عربستان و به ‌خصوص محمد بن سلمان ولیعهد بود.

شهرت بین‌المللی این سیاست مدار اصلاح طلب توسط قضیه خاشقچی به شدت متضرر شده بود. ترکیه و کشورهای متعدد غربی محمد بن سلمان را مستقیماً در این قتل دخیل می‌دانند و متهم می کنند که گروهی کماندویی از عربستان سعودی را مامور قتل خاشقچی کرده بود.

جمال خاشقچی خبرنگار مقتول

جمال خاشقچی خبرنگار مقتول

ناظران اظهارات جدید فرزند خاشقچی را در ارتباط با حکم قتل پنج تن می‌بینند که محکمه عربستان سعودی در ماه دسمبر صادر کرده بود. گمانه زنی می‌شود که این بالاترین درجه مجازات حالا تخفیف می یابد.

علی شیهابی تحلیل گر و نویسنده عربستان سعودی که نزدیک به حکومت ریاض است، در یک پیام تویتری نوشته است: «پیامد موضعگیری کنونی فرزندان خاشقچی این است که قاتلان از مجازات مرگ نجات خواهند یافت».

مرتبط:  عربستان پنج تن را به جرم قتل خاشقجی به مرگ محکوم کرد

او افزوده است که براساس حقوق اسلامی، اعضای خانواده مقتول حق دارند که عاملین را عفو کنند. معلوم نیست که آیا تمام اعضای خانواده خاشقچی نیز به این اقدام رضایت داده اند یا خیر.

براساس گزارش روزنامه «واشنگتن پست» که خاشقچی در آن گزارش ها و مقالاتش را می نوشت، به کودکان او بعد از قتلش، احتمالا اعطای اموال تجملی منقول در نظر گرفته شده است.

حکومت عربستان سعودی، به قتل جمال خاشقچی اعتراف کرده بود، اما صدور هدفمندانه حکم آن را توسط محمد بن سلمان انکار کرده است.

hm/jj/sam (afp, rtr)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/فرزند-خاشقچی-ما-قاتلان-پدرمان-را-عفو-میکنیم/a-53538510?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading